Powierzając się Bożej Opatrzności i z DUCHEM PIELGRZYMA, o co prosił Ojciec Antonii Rojek - misjonarz i nasz przewodnik w Ziemi Świętej - wyruszyliśmy z Parafii Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie godzinę przed północą w czwartek 4 kwietnia 2013 r. Czas niezwykły, bo kilka dni wcześniej przeżywaliśmy Triduum Paschalne i nadal trwamy w Okresie Wielkanocnym. Do ziemi, po której wędrował Jezus i na spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym. Osiem dni pielgrzymowania śladami Jezusa od Jerozolimy i Betlejem, przez górzystą i pustynną Judeę do pięknej zielonej Galilei i położonej tam rodzinnej miejscowości naszego Pana - Nazaretu.
Moment dotknięcia Ziemi Zbawiciela, zwanej Piątą Ewangelią był dla nas radością i wielkim w naszym życiu wydarzeniem.
Na lotnisku Ben Gurion w Tel-Avivie oczekiwał nas o. Antoni. W drodze do Domu Pielgrzyma Casa Nova o. Antoni powiedział, że tak jak Jozue wprowadził Izraelitów, tak o. Serafin nas wprowadza na tę Świętą Ziemię. Za ten wspólny święty czas dany nam od Boga z serca dziękujemy. Zakwaterowanie na pięć dni i nocy w jednym miejscu, w odległości pięciu minut drogi do Bazyliki Bożego Grobu dało możliwość bycia w Świątyni codziennie, to wielka łaska. Już pierwszego dnia po Mszy Świętej w kaplicy w Domu Pielgrzyma i po kolacji nasz przewodnik poprowadził nas do Bożego Grobu na Kalwarię, gdzie z wielkim wzruszeniem dotykaliśmy Świętej Skały, na której stał Krzyż Zbawiciela. Każdy dzień obfitował w modlitwę, w Słowo Boże i dawał możliwość kontemplacji i łączenia się z Chrystusem, nie tylko we Mszy Św., podczas których składaliśmy intencje naszej Parafii, własne i bliskich, ale także w każdym świętym miejscu naznaczonym Jego obecnością. Ojciec Antoni w każdym z nawiedzanych miejsc raczył nas Żywym Słowem Bożym z Pisma Świętego, jak i wszyscy obecni wśród nas kapłani podczas głoszenia Słowa Bożego w sprawowanych Eucharystiach.
W sobotni ranek 6.04.- spacerujemy po Jerozolimie mijamy, Bramy Jaffa, Nową, Damasceńską, Heroda, Lwów zwaną Bramą Szczepana i kierujemy się na teren Kościoła Św. Anny, miejsca narodzenia Maryi i Sadzawki Betesda. Potem rozpoczynamy rozważać Mękę Pana Jezusa od twierdzy Antonia, wzdłuż drogi Via Dolorosa, w górę na Kalwarię i do Grobu Bożego. Od Kaplicy Biczowania, Kaplicy Skazania, część stacji drogi Bolesnej, to wyznaczone miejsca na gwarnych uliczkach. Kroczyliśmy jak Pan Jezus w zgiełku handlujących. W trzeciej stacji Drogi Krzyżowej nazwanej polską znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Jezusa upadającego pod krzyżem, dłuta Polaka. Nad wejściem przedstawiona jest droga krzyżowa Polaków, w kopule znajduje się polski orzeł i tu przechowuje się duży krzyż ufundowany przez polskich żołnierzy. Kapliczka czwartej stacji zbudowana została z ofiar Polaków. Ostatnie stacje Drogi Krzyżowej mają miejsce w Bazylice Grobu Bożego. Tam po raz pierwszy przez Kaplicę Anioła wchodzimy do Grobu Bożego, gdzie Jezus został pochowany i z którego powstał z martwych. Modlimy się przy Kamieniu Namaszczenia, miejscu namaszczenia ciała Jezusowego po zdjęciu z krzyża. Po obiedzie u Sióstr Elżbietanek przeszliśmy wzdłuż murów Jerozolimy do Kościoła Zaśnięcia Matki Bożej, z Góry Syjon oglądaliśmy panoramę miasta. Tam w Wieczerniku Ostatniej Wieczerzy o. Antoni odprawił dla nas Mszę Świętą i obdarował o. Serafina i ks. Jana kielichami eucharystycznymi ozdobionymi sceną Ostatniej Wieczerzy wykonaną z drzewa oliwnego, a nas różańcami z drzewa oliwnego.
W niedzielę Miłosierdzia Bożego 7.04. - po Mszy świętej na Kalwarii w Kaplicy Przybicia do Krzyża odprawionej pod przewodnictwem o. Serafina jedziemy nad rzekę Jordan, gdzie odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne. Potem kolejno udajemy się nad Morze Martwe, do Jerycha pod Górę Kuszenia i do Betanii - miasta Łazarza, Marii i Marty. Wieczorem w Bazylice Grobu Bożego o. Antoni w Kaplicy Św. Heleny mówi o historii znalezienia Świętego Krzyża .
Poniedziałek 8.04. - rozpoczęliśmy od uczestnictwa we Mszy Świętej w Bożym Grobie. Dalej nasze pielgrzymowanie to Kościół w Betfage, skąd Jezus wyruszył na osiołku, a następnie wjechał do Jerozolimy przez Złotą Bramę, byliśmy w Kaplicy Wniebowstąpienia z odciskiem stopy Jezusa, dalej Kościół Pater Noster - miejsce, w którym Jezus nauczył uczniów słów "Modlitwy Pańskiej". Polską tablicę z modlitwą ufundowaną przez żołnierzy w 1943 r. zastąpiła nowa, poświęcona 17 grudnia 1998 r. z okazji roku liturgicznego "Boga Ojca". Potem w kształcie łzy Kościół Dominus Flevit, upamiętniający miejsce, w którym Jezus zapłakał nad przyszłym losem Jerozolimy, Ogród Getsemani ze Skałą Agonii, Grotą Zdrady i Grobem Maryi. Osiem drzew oliwnych z czasów Chrystusa i Bazylika Narodów to miejsca, gdzie w skupieniu modlitewnym wchodzimy w misterium Jezusowej męki i Jego krwawego konania. Po obiadowej przerwie u Sióstr Brygidek na szlaku pielgrzymkowym był Kościół Św. Piotra In Gallicantu – trzykrotnego zaparcia się Św. Piotra, obok schody pochodzące z czasów Jezusa, którymi schodził On z Wieczernika do Getsemani, a potem prowadzony po pojmaniu do Kajfasza i dalej byliśmy przed Murem Zachodnim zwanym też Ścianą Płaczu.
Wtorek 9.04. – Pole Pasterzy i Bazylika Narodzenia Pańskiego, do której wchodzi się przez "drzwi pokory", aby zgłębić tajemnicę narodzenia i naszej wiary, gdzie uczestniczymy we Mszy Świętej Kaplicy Żłóbka w Grocie Narodzenia, potem Kaplica Groty Mlecznej, wykutej w białym miękkim tufie, poświęcona tajemnicy Macierzyństwa Maryi, i dalej jedziemy do Ain Karem miasta św. Elżbiety i narodzenia św. Jana.
W środę 10.04. opuszczamy Jerozolimę w lekkim deszczyku i udajemy się do Nazaretu, na ostatnie trzy dni wędrowania po Ziemi Obiecanej Izraela. W drodze wjeżdżamy na Górę Tabor, gdzie Pan Jezus przemienił się na oczach swoich apostołów, docieramy na Górę Karmel nad Morzem Śródziemnym, do Hajfy i Kościoła Matki Bożej Karmelu z Grotą Eliasza.
Czwartek 11.04. - Góra Błogosławieństw, Tabgha – miejsce upamiętnienia rozmnożenia chleba i ryb, Kościół Prymatu św. Piotra, gdzie św. Piotr usłyszał słowa Jezusa "paś baranki Moje" i tu Msza Św. Dalej Kafarnaum, gdzie Jezus wygłosił mowę eucharystyczną i dokonał wielu cudów. Rejs statkiem po Jeziorze Genezaret do miejscowości Ain Gev na rybę św. Piotra. Ostatnim miejscem w tym dniu była Kana Galilejska, gdzie dziewięć par odnowiło przyrzeczenia małżeńskie.
Piątek 12.03. – spędziliśmy w Nazarecie – mieście Maryi i Józefa. Dzień rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Kaplicy Najświętszego Sakramentu, mamy czas na prywatną modlitwę w Bazylice Zwiastowania i Kościele Św. Józefa, potem wszyscy udajemy się do nowoczesnego centrum kinowego, wracamy do kaplicy i modlimy się przed Najświętszym Sakramentem, a na koniec zwiedzamy część odkrywkowo – muzealną domu Maryi.
Sobota 13.04. - W nocy z piątku na sobotę wyjazd z Nazaretu na lotnisko. I powrót do domu. Z pielgrzymami z miejscowości leżących na południu kraju i bliskimi o. Serafinowi, a także z pasterzami na czele z przewodnikiem o. Antonim stanowiliśmy jedną rodzinę.
Małgorzata Zawieja