1. Stworzenie publikacji dla najmłodszych mieszkańców województwa, która w prosty i przystępny sposób przybliży im wybrane gatunki ssaków wielkopolskich parków krajobrazowych.
2. Przybliżanie dzieciom tematyki przyrodniczej za pomocą form artystycznych (literackich i plastycznych).
3. Poszerzanie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska w ramach zasady zrównoważonego rozwoju.
4. Umiejętność rozpoznawania wybranych gatunków zwierząt.
5. Rozbudzanie i pogłębianie zamiłowania oraz szacunku dla przyrody.
6. Motywowanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego.
7. Integracja uczniów oraz wymiana doświadczeń między szkołami a służbami parków krajobrazowych.
W ramach konkursu należało wykonać od jednej do trzech ilustracji lub od jednego do trzech wierszyków. Prace tworzono na podstawie krótkich opisów 20 gatunków ssaków, które można spotkać na terenie wielkopolskich parków krajobrazowych, z zaznaczonymi słowami kluczowymi, na które należało zwrócić szczególną uwagę. Każde dziecko mogło wziąć udział zarówno w części plastycznej, jak i literackiej.
Wśród uczniów naszej szkoły większą popularnością cieszyła się część plastyczna. Powstały ilustracje przedstawiające wiewiórki, bobry, jelenie, zające, jeże itp. Antoni Rybka, uczeń kl. IVc, zajął III miejsce w kategorii rysunek – wiewiórka. Należy podkreślić, że w konkursie udział wzięli uczniowie klas IV - VI ze 126 szkół podstawowych z terenu naszego województwa. Antoś wraz z opiekunem, p. A. Paluszkiewicz, został zaproszony na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się 1 lutego 2013 r. w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Gratuluję Antoniemu i życzę sukcesów w kolejnych edycjach konkursu. Brawo!
Aleksandra Paluszkiewicz