W dniu 30 maja br. w Smolicach odbyła się uroczystość włączenia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Smolicach do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Wydarzenie zgromadziło licznie przybyłych gości, mieszkańców oraz przedstawicieli służb mundurowych i administracji publicznej.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku o gotowości pododdziałów, podniesienia flagi państwowej oraz odegrania hymnu państwowego. Następnie prowadzący wydarzenie powitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, służb ratowniczych oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.
W uroczystości udział wzięli m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Szczepański wraz z Agnieszką Pawlicką -dyrektor Biura Poselskiego Wiesława Szczepańskiego, Komendant Powiatowy PSP w Krotoszynie st. bryg. Marek Kalak wraz z Zastępcą st. kpt. Tomaszem Patryasem, a także Burmistrz Kobylina Tomasz Lesiński wraz z przedstawicielami władz gminy: Zastępcą Burmistrza Alicją Grzempowską, Sekretarzem Gminy Przemysławem Marcinkiem oraz Skarbnikiem Gminy Barbarą Sławińską. Ponadto obecny był dh Wojciech Jarczewski członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP Województwa Wielkopolskiego, dh Tomasz Niciejewski Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Krotoszynie oraz dh Mikołaj Stanisławski Wiecprezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego OSP RP w Kobylinie.
Wśród gości nie zabrakło radnych powiatowych pana Wiesława Popiołka oraz Anny Rowickiej. Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kobylinie Piotra Chlebowskiego wraz z radnymi.
Obecni byli również przedstawiciele zaprzyjaźnionych Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
Najważniejszym momentem uroczystości było oficjalne wręczenie aktu włączenia OSP Smolice do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Włączenie do KSRG stanowi istotne wyróżnienie oraz potwierdzenie wysokiej gotowości operacyjnej jednostki.
W części oficjalnej wygłoszono również przemówienia okolicznościowe, w których podkreślano znaczenie współpracy służb ratowniczych, rozwój systemu bezpieczeństwa oraz rolę ochotniczych straży pożarnych w lokalnej społeczności.
Po zakończeniu części oficjalnej odbył się pokaz sprzętu strażackiego oraz prezentacja nowego wyposażenia jednostki. Dla najmłodszych przygotowano darmowe dmuchańce, a dla wszystkich uczestników wydarzenia poczęstunek w postaci grochówki oraz kiełbasy z grilla.
Uroczystość w Smolicach była nie tylko ważnym wydarzeniem organizacyjnym, ale również okazją do integracji mieszkańców i wspólnego świętowania kolejnego kroku w rozwoju lokalnego systemu bezpieczeństwa.![]()









