Z radością informujemy, że nasza gmina podjęła ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego naszych mieszkańców. Dzięki środkom z budżetu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kobylinie, udało się zakupić dwa nowoczesne urządzenia AED (automatyczne defibrylatory zewnętrzne), które są niezbędne do ratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
Ulokowane są w przestrzeni publicznej, na budynkach Sali Sportowej Pilawa przy ul. Strzeleckiej 10 oraz przy Hali Środowiskowo – Sportowej przy Zespole Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima i Przedszkole w Kobylinie (od strony ul. Sportowej). Przypominamy, że pierwszy defibrylator został założony na ścianie budynku przy alejach Powstańców Wlkp. 47 w Kobylinie (od strony parkingu przy Biedronce) w 2020 roku.
Oficjalnego odbioru zamontowanego sprzętu dokonali: Burmistrz Kobylina Tomasz Lesiński, Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kobylinie Alicja Grzempowska oraz Jakub Nelle Ratownik Medyczny Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Krotoszynie, Podstacja Kobylin.
Wkrótce na stronie Gminy pojawią się informacje związane ze szkoleniem pierwszej pomocy oraz obsługi AED skierowane do mieszkańców Gminy Kobylin.
Defibrylator – AED to urządzenie zaliczane do grupy sprzętu medycznego, w pełni bezpieczne dla osoby udzielającej pomocy oraz ratowanej. AED to skrót od ang. Automated External Defibrillator czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. Użycie AED wchodzi w skład podstawowych procedur udzielania pierwszej pomocy przez osoby nieposiadające wykształcenia i wiedzy medycznej. Dzięki intuicyjnej i łatwej obsłudze, zrozumiałej instrukcji werbalnej oraz piktogramów każda osoba jest w stanie udzielić pomocy, spełniając tym samym funkcje tzw. „pierwszego ratownika”.
Ma to kluczowe znaczenie dla zachowania życia, w oczekiwaniu na dojazd powiadomionych wcześniej służb ratowniczych:
• Pogotowia ratunkowego – 999;
• Straży pożarnej – 998;
• Policji – 997.
AED służy do wykonywania defibrylacji podczas nagłego zatrzymania krążenia. Niewydolność pracy serca powoduje przestoje lub wstrzymanie przepływu krwi do mózgu, płuc i innych narządów. Objawy nagłego zatrzymania krążenia mogą obejmować m. in.: kołatanie serca, bezdech, utratę przytomności, które mogą zakończyć się upadkiem oraz odniesieniem dodatkowych obrażeń.
Defibrylatory to sprzęt mobilny i często znajduje się w miejscach publicznych, oznaczonych charakterystycznym piktogramem serca i błyskawicy. Nie należy obawiać się korzystania ze sprzętu, jest bardzo bezpieczny.
Urządzenie AED instruuje osobę udzielającą pomocy wizualnie lub głosowo. Wskazuje jakie czynności należy wykonywać i prowadzi ratownika „krok po kroku” przez cały proces zabiegu restytucyjnego. Warto wiedzieć, że pomiędzy elektrodami umieszczonymi na ciele ratowanej osoby przechodzi impuls elektryczny o odpowiedniej energii. Uwolniona przez defibrylator energia powinna przywrócić prawidłową pracę serca. Defibrylator analizuje EKG ratowanej osoby oraz wykrywa, czy dalsza defibrylacja jest konieczna.