Pamięć o wydarzeniach i bohaterach, którzy podarowali Ojczyźnie niepodległą Wielkopolskę jest bardzo ważna. To ofiarności i bohaterstwu Powstańców zawdzięczamy prawo bycia Polakami. 3 stycznia 1919 roku Kobylin został wyzwolony. Na kobylińskim Ratuszu po 124 latach pruskiej niewoli, upokorzeń i brutalnej germanizacji załopotała biało – czerwona flaga. W ślad za nią całe miasto ozdobiły polskie flagi i symbole narodowe. Miasto ogarnęła wielka radość. Byliśmy znów u siebie, a z ust mieszkańców brzmiało zgodnym chórem słowo WOLNOŚĆ.
By uczcić pamięć tych, dzięki którym odzyskaliśmy wolność w dniu dzisiejszym odbyły się gminne uroczystości.
Uroczystości rozpoczęły się przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Kobylinie. Następnie uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik „Poległym i Pomordowanym”, gdzie oddali hołd i złożyli kwiaty. Po przemarszu, na Sali widowiskowej GOK, uczestnicy mogli obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów,nauczycieli i rodziców Szkoły Podstawowej w Zalesiu Małym. Po programie odbył się konkurs nt. wiedzy z odzyskania niepodległości przez Kobylin.
W uroczystościach udział wzięli burmistrz Kobylina Tomasz Lesiński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kobylinie Piotr Chlebowski, Skarbnik Gminy Barbara Sławińska, Sekretarz Gminy Mirosław Sikora, Naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Anita Danielczyk, radni Rady Miejskiej w Kobylinie, przedstawiciele Powiatu Krotoszyńskiego: starosta Stanisław Szczotka, przewodniczący Rady Powiatu Juliusz Poczta, członek Zarządu Powiatu Krotoszyńskiego Wiesław Popiołek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Anna Rowicka, dyrektor Biblioteki w Kobylinie Aldona Kordus, dyrektor Kobylińskiego Muzeum Leszek Ostojski, prezes Kobylińskiego Towarzystwa Kulturalnego Teresa Bukowska oraz pozostałe delegacje, sołtysi, dyrektorzy gminnych szkół wraz z uczniami.