28 lutego 2023 r. odbyło się spotkanie pracodawców uczniów kobylińskiej szkoły branżowej z przedstawicielami instytucji zajmujących się kształceniem zawodowym młodocianych. Odbywające się po raz dwunasty przedsięwzięcie było okazją do podsumowania współpracy w zakresie edukowania i rozwoju branżowego młodzieży uczącej się w szkole w celu optymalnego przygotowania jej do podjęcia i wykonywania pracy zawodowej, do podziękowania mistrzom i wychowawcom za całoroczną współpracę oraz do wymiany doświadczeń.
W konferencji wzięli udział właściciele firm, instruktorzy praktycznej nauki zawodu, rzemieślnicy, jak również zaproszeni goście: zastępca Burmistrza Kobylina - Mirosław Sikora, prezes Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej - Karol Januszkiewicz, dyrektor biura Cechu Rzemiosł Różnych o w Krotoszynie - Daria Szpurtacz, inspektor ds. oświaty z Urzędu Miejskiego w Kobylinie – Julia Grobelna. Gośćmi spotkania byli ponadto komendant Hufca Pracy w Krotoszynie – Zbigniew Kurzawa, starszy wychowawca – Sylwia Witkowska, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy w Krotoszynie – Renata Wiatrak, a także doradca zawodowy i pedagog szkolny – Małgorzata Goryniak.
Dyrektor szkoły, Katarzyna Jackowska, przekazała zebranym informacje o szkole, wynikach egzaminów zawodowych i czeladniczych, problemach z motywacją uczniów przystępujących do nich oraz trudnościach wychowawczych. Pochwaliła się osiągnięciami młodzieży oraz realizacją projektu unijnego „Kobyliński Uczeń Zawodowiec”, którego celem jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych przyszłych rzemieślników.
Pracodawcy uzyskali wiele informacji na temat zmian przepisów w zakresie zatrudniania absolwentów szkół podstawowych w zakładach pracy, egzaminów zawodowych i czeladniczych, procedur oraz harmonogramu ukończenia roku szkolnego. Mirosław Sikora z ramienia organu prowadzącego docenił ważną rolę, jaką szkoła pełni, umacniając związek młodego człowieka ze środowiskiem kobylińskim, wychowując w szacunku do tradycji miejscowego rzemiosła, do lokalnych zasobów rynku pracy. Dyrektor Centrum Dokształcania Zawodowego, Daria Szpurtacz, podkreśliła istotę sytuacji prawnej pracodawcy, od której zależy wybór instytucji egzaminującej, a w konsekwencji otrzymanie przez zatrudniającego dofinansowania. Nadmieniła, że najwięcej wątpliwości budzi wciąż zaliczanie do rzemiosła firm, które są w formie spółek. Skomplikowaną prawnie sytuacją jest ponadto zmiana zawodu przez uczącego się. Podała przykłady kontroli przeprowadzonych w zakładach pracy w powiecie krotoszyńskim, w których kształcą się młodociani. Wskazała, jak bardzo ważne jest prowadzenie praktycznej nauki zawodu zgodnie z programem nauczania.
Podkreślano fakt, iż w związku z reformą edukacji, uczniowie rozpoczynający naukę są o rok lub dwa młodsi od swoich kolegów, dotychczas podejmujących praktyki. W związku z tym mniejsza dojrzałość uczniów może spowodować różne trudności w zakresie zmian zawodu, wywiązywania się z obowiązków pracowniczych, realizacji programu nauczania.
Uczestnicy spotkania uzyskali informacje na temat zmiany terminów przeprowadzania egzaminów zawodowych i czeladniczych oraz uzależnienia ukończenia szkoły od przystąpienia do nich. Podkreślano fakt, że do egzaminów przystąpią nie absolwenci szkoły, jak to było do tej pory, lecz uczniowie. Do końca lutego trzeba zgłosić uczniów do egzaminów czeladniczych. O ich wynikach zdający zostaną poinformowani 31 sierpnia.
W dalszej części konferencji Renata Wiatrak, reprezentująca Powiatowy Urząd Pracy w Krotoszynie, przedstawiła prezentację dotyczącą stanu bezrobocia w powiecie krotoszyńskim, zapotrzebowania na pracowników i uwarunkowań rynkowych. Najciekawsze informacje dotyczyły możliwości pozyskania środków na wspieranie kształcenia zawodowego uczniów, programów aktywizacyjnych i projektów Urzędu Pracy w Krotoszynie.
Starszy wychowawca Hufca Pracy w Krotoszynie, Sylwia Witkowska, zwróciła uwagę na ogromne zaangażowanie uczniów w przedsięwzięciach organizacji. Wymieniła wiele wydarzeń, w których uczniowie kobylińskiej branżówki chętnie brali udział, m. in. w rozgrywkach sportowych, akcjach charytatywnych, zajęciach w okresie ferii zimowych i letnich, konkursach tematycznych, artystycznych i zawodowych, odnosząc sukcesy nie tylko w powiecie, lecz również na etapach wojewódzkich i ogólnopolskich. Takie działania stanowią dla młodych ludzi miłą formę spędzania wolnego czasu, rozwijają ich zainteresowania oraz umiejętności zawodowe, przygotowując do egzaminów.
Na końcu konferencji prowadząca obrady podziękowała wszystkim obecnym gościom, pracodawcom za udział w wydarzeniu, przedstawicielom, członkom Krotoszyńskiej Izby Rzemieślniczej za ogromny wysiłek wkładany w edukowanie młodych adeptów rzemiosła, pani Małgorzacie Goryniak za pomoc w organizowaniu spotkania oraz panu Kwiecińskiemu, rodzicom oraz babciom uczniów Branżowej Szkoły I stopnia w Kobylinie za przygotowanie wyśmienitego, słodkiego poczęstunku dla wszystkich uczestników. /K.Jackowska/