Pierwszym rękodziełem były stworzone gliniane miseczki. Miało to miejsce podczas wizyty na Szlaku Ginących Zawodów. Kolejną własnoręcznie wykonaną pamiątką był papier czerpany wykonany w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach. Uczniowie uczestniczyli w specjalnej lekcji, podczas której nie tylko poznali historię papieru i jego powstawanie, ale samodzielnie wykonywali kartki starą metodą. Zdobyli jeszcze jedną umiejętność, ponieważ w Kopalni Złota w Złotym Stoku zamienili się na chwilę w poszukiwaczy złota i wypłukiwali je w specjalnie przygotowanych dla nich misach. Zwiedzili również samą kopalnię, przeżyli tam spotkanie z alchemikiem i gnomem oraz odbyli podróż kopalniana kolejką. W tej kopalni znajduje się również podziemny wodospad, który dzieci zobaczyły i wypowiedziały przy nim swoje życzenia.
Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarła Twierdza w Kłodzku. Olbrzymi kompleks obronny zwiedzaliśmy zarówno przemierzając jego podziemia jak i część nadziemną. Dzieci obejrzały też Kaplicę Czaszek w Czermnej oraz kościół-bazylikę w Wambierzycach. Będąc tam, nie omieszkaliśmy zajrzeć do Muzeum Ruchomych Szopek. W Dusznikach dzieci kosztowały smak prawdziwych wód źródlanych . Podczas picia pojawiały się na ich twarzach różne dziwne miny. Okazało się, że wody te, mimo iż lecznicze, nie miały dobrego smaku.
Nie mogło w planie wycieczki zabraknąć wędrówki po górach. Pod okiem pana przewodnika grupa weszła na Szczeliniec. Chodzili po labiryntach tych gór i "błądzili" w Błędnych Skałach. Po każdym dniu pełnym wrażeń, mogli resztki sił spożytkować na wspólnej zabawie przy muzyce i ognisku.
Dzięki tej wycieczce dzieci miały możliwość podziwiania piękna krajobrazu Kotliny Kłodzkiej i Gór Stołowych oraz (co myślę jest równie ważne) miały okazję do wspólnego przebywania ze sobą, pogłębiania wzajemnych pozytywnych relacji i wspólnej zabawy.
Dla wielu była to pierwsza tak długa wyprawa bez mamy i taty, uczyła więc też samodzielności, odpowiedzialności. Wszyscy szczęśliwi, zadowoleni, pełni wrażeń i pięknych wspomnień wrócili do domów.