Zapraszam do przeczytania wywiadu z jednym z trenerów tenisa stołowego LKS Spółdzielca Kobylin Panem Robertem Wachowiakiem. W poniższej rozmowie opowiada nam m.in. o trenowaniu młodzieży, sukcesach, planach. Gorąco zachęcam do tej lektury, bo naprawdę warto. Miłego czytania. Proszę opowiedzieć o swoich początkach z tenisem stołowym. Jak to się stało, że zaczął pan uprawiać akurat tę dyscyplinę?
Przygodę z tenisem zacząłem jako uczeń w szkole podstawowej, niestety trwało to dość krótko. Tak naprawdę z tenisem związałem się dopiero po rozpoczęciu pracy w Szkole Podstawowej w Smolicach(1997) i w Łagiewnikach(1999).W związku z ograniczonymi warunkami, czyli małą salą gimnastyczną, zwłaszcza w okresie zimowym wiodącą dyscypliną w Łagiewnikach był tenis stołowy. To tam na turnieju organizowanym przez ówczesnego sołtysa poznałem Pana Andrzeja Lesinskiego, trenera LKS Spółdzielca Kobylin, który zaproponował mi współpracę w klubie. Polegała ona na prowadzeniu treningów oraz opiece i prowadzeniu drużyny składającej się z zawodników z Łagiewnik i Kobylina. Od tego czasu związałem się na stałe z kobylińskim klubem i to już będzie ponad 20 lat.
Jakie kluby reprezentował pan do tej pory?
LKS Spółdzielca Kobylin
Proszę powiedzieć nam o trenowaniu młodzieży. Jakich zagrań się uczą i jakie metody nauczania pan stosuje.
W tej chwili praca skupia się na szkoleniu początkowym, więc zajmuje się podstawowymi rzeczami od prawidłowej postawy, uchwytu rakietki, prostych odbić po atak po piłce z dolną rotacją czy serwy z różnymi rotacjami. Wspomagam również szkoleniem bardziej zaawansowanych zawodników, którzy doskonalą się w grze przeciw obrońcom grającym czopami długimi i krótkimi. Również bardzo często do treningu wykorzystujemy robota treningowego wyrzucającego piłki. Jeśli chodzi o metody nauczania to są dopasowane do wieku i stopnia zaawansowania. Trenowanie dzieci w tenisa stołowego to bardzo długi i żmudny proces, ale dający wiele satysfakcji. Dlatego też, tak ważną rzeczą jest rozwijanie zainteresowania gry w tenisa stołowego wśród najmłodszych dzieci
Którzy wychowankowie wyszli z pod pana skrzydeł rozwijając dalszą karierę w innych klubach?
Można tu w szczególności wymienić mojego syna Łukasza, który w wieku 13 lat został objęty szkoleniem w Centralnym Ośrodku Szkolenia Sportowego Młodzieży Polskiego Związku Tenisa Stołowego w Drzonkowie - Zielona Góra. Obecnie jest zawodnikiem I ligowego zespołu ZKS Palmiarnia Zielona Góra. Na swoim koncie ma występ w dwóch sezonach w Superlidze. Jest również wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w latach 2015-2021. Zdobył z drużyną brązowy medal w Mistrzostwach Świata Szkół na Malcie. Indywidualnie VI miejsce oraz IX miejsce w Mistrzostwach Świata w Izraelu, brąz w Pucharze Świata w Belgii.
Proszę wymienić najlepiej punktujących zawodników grających w IV i III Lidze.
Są to punkty z dotychczasowych gier indywidualnych zdobytych w sezonie 2021/2022
IV Liga
Jakub Kaczmarek -14
Patryk Kostrzewa- 11
Lucjan Maćkowiak -10
Frala Mateusz – 4
Adam Szyrner – 3
Wiesław Pazgrat – 3
Michał Kaczmarek - 2
III Liga
Ryszard Bruder - 22
Robert Wachowiak -21
Mateusz Jarus - 16
Klaudia Wachowiak -13
Konrad Bruder -4
Kto jest w klubie pana zdaniem największym talentem młodego pokolenia i ma szansę osiągnąć coś znaczącego w tenisie stołowym?
Nieskromnie mogę wymienić tu córkę Klaudię, która wyróżnia się na tle rówieśniczek. Niejednokrotnie była powoływana do kadry wojewódzkiej. Największym jej osiągnięciem było zdobycie V miejsca na Grand Prix Polski żaczek, V miejsce na Mistrzostwach Polski LZS Kadetek. II miejsce na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. Została wybrana Sportową Nadzieją Powiatu Krotoszyńskiego. Jest jedyną zawodniczką uczestniczącą w rozgrywkach III Ligi. Jednak by osiągnąć coś znaczącego na arenie krajowej w tym sporcie musiała by trenować dwa razy dziennie w klubie z zapleczem I, II Ligi. Znalazło by się jeszcze kilkoro młodych zawodników, którzy mogą coś osiągnąć w tej dyscyplinie :Jagoda Matysiak, Anna Maćkowiak, Laura Buczel, Izabela Wawrzyniak, Zuzanna Molska, Patryk i Mateusz Grześkowiak, Mateusz Frala, Lucjan Maćkowiak, Igor Miśkiewicz. Wiąże się to jednak z bardzo dużym zaangażowaniem zawodnika oraz rodziców i wieloma wyrzeczeniami. Czas pokaże czy wytrwają w tej dyscyplinie.
Pana największe sukcesy osiągnięte w karierze to…
Największym osiągnięciem w mojej karierze jest wprowadzenie oraz gra w rozgrywkach III Ligi.
Poza tym:
I miejsce w Ogólnopolskim Memoriale Bożeny Kurek
III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Nauczycieli i Pracowników Oświaty
V miejsce w Mistrzostwach Polski Nauczycieli.
Obecnie jestem w zarządzie Okręgowego Związku Tenisa Stołowego w Lesznie.
Zostałem odznaczony w 2005 roku odznaką za zasługi w rozwoju LZS Województwa Wielkopolskiego oraz brązową (2007r.) i srebrną (2016r.) odznaką za zasługi dla Polskiego Związku Tenisa Stołowego.
Jakie ma pan plany na przyszły sezon?
Wprowadzenie drugiego zespołu do III Ligi oraz utrzymanie w górnej części tabeli rozgrywek obecnie pierwszego zespołu grającego w III Lidze
Gdzie, ile razy w tygodniu, w jakim wymiarze godzinowym oraz z kim i kogo obecnie pan trenuje?
Obecnie treningi odbywają się trzy razy w tygodniu po dwie godziny na Sali Pilawa. Biorą w nich udział zawodnicy począwszy od kategorii żaka do seniora. Zajęcia prowadzi 2 trenerów.
Czy i w jaki sposób udało się panu pozyskać sprzęt dla Klubu?
Dzięki udziałowi w Programie Klub udało się wyposażyć klub w 5 nowych stołów oraz siatki, numeratory, okładziny, deski i piłeczki. Zwróciłem się również kilkakrotnie z wnioskiem o wsparcie do Fundacji Rodziny Duda im. Maksymiliana Duda, które rozpatrzono pozytywnie i pozyskano dzięki temu między innymi: robot treningowy, stół do tenisa, koszulki dla zawodników.
Proszę wymienuić kilka największych osiągnięć zawodników Spółdzielcy
III miejsce w Mistrzostwach Polski Skrzatów Częstochowa 2008
V miejsce w Grand Prix Polski Żaczek Lidzbark Warmiński 2016
VI miejsce w Grand Prix Polski Żaczek Kwidzyń 2017
II miejsce w Mini Olympic Games Stronie Śląskie 2012
II miejsce w Międzynarodowym Turnieju Mini cup Drzonków 2014
III w Grand Prix Polski Młodzików Gdańsk 2012
III miejsce w Mistrzostwach Polski LZS Kadetek Ostróda 2014
VI miejsce w Mistrzostwach Polski LZS Kadetek Brzeg Dolny 2019
V miejsce w Mistrzostwach Polski LZS Kadetek Luboń 2021
I miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach w kat. młodzik Czarnków 2012
II miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach w kat. młodzik Stępnica 2019
I miejsce w Grand Prix Wielkopolski Młodzików i Młodziczek Krzyż Wielkopolski 2018
Najlepsza zawodniczką w kategorii żak w Wielkopolsce 2017
II miejsce Międzynarodowym Turnieju MINI CUP Drzonków 19-21.09 2014r żak
Na tak mały klub i przy takiej ilości treningów mamy się czym pochwalić, począwszy od gry w II lidze (co prawda nie za moich czasów), gra w III Lidze do osiągnięć indywidualnych.
Dziękuje za udzielenie ciekawego wywiadu. Życzę szczęścia i wytrwałości aby w przyszłości mógł się pan pochwalić, że wychował Mistrza Polski.
Radosław Wojciechowski