W środę, tj. 13 października br. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kobylinie przy placu Glabera 1 odbyła się XVII edycja Spotkania Ekologicznego organizowanego przez Koła Gospodyń Wiejskich gminy Kobylin i burmistrza Kobylina. Spotkanie jak zawsze, odbyło się w bardzo miłej atmosferze przy kawie i rogaliku. Imprezę otworzyła szefowa KGW pani Barbara Trynka. Powitała wszystkich zgromadzonych na czele z burmistrzem Tomaszem Lesińskim oraz pracowników Urzędu Miejskiego w Kobylinie z panią Anitą Danielczyk naczelnik Wydziału Inwestycji, Rozwoju i Ochrony Środowiska.
W pierwszej kolejności głos zabrał burmistrz Kobylina, który przedstawił prezentację dotyczącą wykonanych i planowanych działań inwestycyjnych w gminie Kobylin.
Następnie głos zabrał Wiesław Popiołek pracownik do spraw ochrony środowiska, który w nawiązaniu do wystąpienia burmistrza omówił wpływ inwestycji na poprawę środowiska przedstawionych inwestycji. W krótkim zarysie omówił zagadnienia dotyczące: rejestru szamb i zbiorników bezodpływowych, programu Czyste Powietrze i związanych z nim przepisów o ochronie powietrza (ustawa antysmogowa), które wyznaczyły graniczne okresy funkcjonowania starych kotłów węglowych. Przypomniał, że kotły tzw. bezklasowe mogą być eksploatowane do końca grudnia 2023r, natomiast kotły III i IV klasy do końca grudnia 2027r. Po tym okresie nie będzie wolno już spalać węgla, a jedynie ogrzewać swoje domostwa w kotłach V klasy, bądź gazowych, olejowych, elektrycznych i poprzez pompy ciepła. Mówił też o planowej kontroli funkcjonowania pieców w poszczególnych nieruchomościach naszej gminy oraz możliwości otrzymania dofinansowania na wymianę starych kotłów z ww. programu oraz z budżetu gminy Kobylin. Poruszył także nurtujący obecnie samorządy temat związany z zagospodarowaniem odpadów komunalnych, a właściwie dotyczący galopującego wzrostu kosztów odbioru odpadów od mieszkańców. Stwierdził, że w obecnej sytuacji nieuniknione jest podwyższenie obowiązującej obecnie stawki za odbiór odpadów.
Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzenia dwóch krótkich filmików, jeden pt. „10 najwyższych drzew na świecie” nawiązujący do tematyki Święta Drzewa, a drugi pt. „Plastik jest wszędzie” przedstawiający szkodliwe działanie dla zdrowia ludzi - stanowiący powszechny materiał opakowalniczy w handlu spożywczym. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy zostali zaopatrzeni w drzewka gatunku śliwa purpurowa do kolejnych nasadzeń.