Problem narkomanii we współczesnym cywilizowanym świecie staje się poważnym problemem społecznym. Jest dużym ryzykiem dla zdrowia psychicznego i fizycznego, poza tym wiąże się z problemami społecznymi takimi jak; ubóstwo, bezrobocie, prostytucja, bezdomność generuje również zachowania kryminalne.
Zjawisko narkomanii jest nadal jednym z poważniejszych negatywnych zjawisk społecznych. Szczególnie narażone na nie są dzieci i młodzież, głównie z powodu lekceważenia problemu i panującą modę na zażywanie substancji psychoaktywnych, które znoszą stres albo zmęczenie, a przynoszą wesołość, luz i dobre samopoczucie.
Problem używania środków psychoaktywnych ma charakter ogólnokrajowy i obejmuje także małe i duże gminy. Powszechnie uważa się, że skuteczna profilaktyka jest optymalnym sposobem hamowania rozwoju lub ograniczania skali takich zjawisk. Ważne więc jest by nasza młodzież zdobyła dobrą wiedzę na temat szkodliwości środków psychoaktywnych. Z tego względu programy profilaktyczne powinny być ukierunkowane również na uczenie ich umiejętności życiowych. Poza tym bardzo ważna jest edukacja rodziców na temat narkotyków. Im więcej rodzic wie o środkach psychoaktywnych, tym łatwiej przekona dziecko o ich szkodliwości. Rozmowa jest bowiem podstawą dobrych kontaktów z dzieckiem. Nie ma jasnych, prostych i skutecznych recept na to, jak uchronić dziecko przed narkotykami, ale jedno jest pewne, im lepszy kontakt z dzieckiem- młodzieżą, tym łatwiej ustrzec je przed narkotykami. Profilaktyka przynosi najlepsze efekty wtedy, gdy współpracują rodzina, szkoła i całe społeczeństwo.
By zwrócić uwagę na ten poważny problem społeczny w dniu 30 stycznia br. rodzice klas I ZSZ w Kobylinie a 1 lutego nauczyciele spotkali się z p. mgr Dominiką Manistą przedstawicielką Stowarzyszenia Twoja Alternatywa. P. Manista zapoznała zebranych z problemem narkomanii wśród młodzieży. Przedstawiła najbardziej "popularne" środki psychoaktywne na terenie naszego województwa, objawy jakie występują po ich zażyciu oraz sposoby reagowania. Na zakończenie szkoleń uczestnicy zostali poinformowani gdzie można i należy zwrócić się o pomoc. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i zaowocowało wieloma interesującymi dyskusjami, które pomogły bliżej poznać problem środków psychoaktywnych.