Z początkiem sezonu grzewczego ruszają kontrole domowych pieców i kotłów, prowadzone przez pracowników Urzędu Miejskiego w Kobylinie. Kontrolowane będą przede wszystkim przypadki nielegalnego, szkodliwego dla środowiska
i ludzi, spalania odpadów, kontrole jakości paliwa oraz rodzajów źródła ogrzewania.
Kontrole będą wykonywane na podstawie upoważnienia udzielonego przez Burmistrza Kobylina, działającego w oparciu o artykuł 379 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2020 r., poz. 1219 ze zm.),
który uprawnia kontrolującego do:
- wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6.00 do 22.00 - na pozostały teren;
- przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
- żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób
- w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
- żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.
Właściciel/ użytkownik wieczysty/ najemca/ dzierżawca/ posiadacz nieruchomości obowiązani są umożliwić przeprowadzanie kontroli, a w szczególności pozwolić na dokonanie czynności, o których mowa powyżej. Nie wpuszczenie na teren posesji lub utrudnianie kontroli upoważnionym pracownikom urzędu grozi zastosowaniem art. 225 § 1 kodeksu karnego, który stanowi: Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Podczas kontroli właściciele pieców/ kotłów zostaną poinformowani o konieczności ich wymiany, jeżeli źródło ciepła nie będzie spełniać określonych parametrów - według zapisów aktualnie obowiązującej uchwały „antysmogowej”.
Przypominamy, iż od 1 maja 2018 r. na terenie Województwa Wielkopolskiego obowiązują uchwały antysmogowe (odrębne uchwały dla Miasta Poznania i Miasta Kalisza). Naszą gminę obowiązuje Uchwała Nr XXXIX/941/17 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 18 grudnia 2017 r. która zakazuje stosowania najgorszej jakości paliw tj.:
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem;
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich
- wykorzystaniem;
- paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 %;
- węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, nie spełniających któregokolwiek z poniższych parametrów jakościowych:
- wartość opałowa co najmniej 23 MJ/kg,
- zawartość popiołu nie więcej niż 10%,
- zawartość siarki nie więcej niż 0,8 %;
- biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.
Wprowadzone zostały także ograniczenia dla kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy np. kominków i pieców. Wszystkie nowe kotły po 1 maja 2018 r. muszą zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych. Nie mogą również posiadać rusztu awaryjnego oraz możliwości jego zamontowania. Zgodnie z zapi-sem, kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwały antysmogowej i niespeł-niające ich wymagań muszą być wymienione w 2 etapach:
- Do 1 stycznia 2024 r. – w przypadku kotłów bezklasowych,
- Do 1 stycznia 2028 r. – w przypadku kotłów spełniających wymagania dla kla-sy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.
Kotły tzw. 5 klasy, zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, mogą być użytkowane dożywotnio. Ponadto, miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (piece, kominki, kozy) zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań muszą być wymienione do 1 stycznia 2026 r.