Kwiecień jest dla każdego Polaka miesiącem szczególnym, gdyż przypomina każdemu z nas o niezwykle ważnych wydarzeniach w historii naszej Ojczyzny. Jest to czas, kiedy przywołujemy w naszej pamięci tych wszystkich, którzy oddali krew za wolność Polski, tych którzy służyli naszej Ojczyźnie ze wszystkich sił, abyśmy teraz mogli żyć w pokoju i dobrobycie. Pielęgnowanie pamięci o tych wydarzeniach jest bardzo ważne, dlatego też rok rocznie w naszej gminie organizowany jest Rajd Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej, którego celem jest oddanie hołdu czci poległym i zamordowanym w czasie II wojny. Pamięć o nich i miejsca pamięci narodowej są ostrzeżeniem dla żyjących i przyszłych pokoleń przed strasznymi skutkami wojny, której w latach 1939 – 1945 ofiarami padło 6 milionów obywateli polskich.
Niestety w związku z sytuacją epidemiczną w naszym kraju, rajd się nie odbył, jednak delegacja samorządowców w składzie burmistrz Tomasz Lesiński, przewodniczący Rady Miejskiej w Kobylinie Piotr Chlebowski oraz pracownik Urzędu Miejskiego Paweł Wasielewski, odwiedziła miejsca pamięci narodowej w naszej gminie i zapaliła przy nich znicze.
Corocznym miejscem startu rajdu jest plac przy pomniku upamiętniającym poległych i pomordowanych Kobylinian w okresie Powstania Wielkopolskiego, wojny obronnej 1939 roku, członków ruchu oporu, więźniów obozów koncentracyjnych oraz żołnierzy polskich walczących na wszystkich frontach II wojny światowej stoi przy ul. Krotoszyńskiej w Kobylinie. Został on postawiony w latach 1977 – 1978 na miejscu pomnika „Powstańca Wielkopolskiego” zburzonego z rozkazu władz hitlerowskich, które systematycznie niszczyły wszelkie świadectwa polskości.
W połowie drogi ze Starego Kobylina do Długołęki, po lewej stronie w pobliżu lasku w 1939 roku niemieccy żandarmi zamordowali trzech Polaków: Izydora Korytowskiego, Józefa Klemczaka i Stanisława Tyczyńskiego. Zwłoki zamordowanych pochowano na miejscu egzekucji, w uprzednio przygotowanych przez ofiary mogiłach. W 1945 roku zwłoki ekshumowano i pogrzebano ponownie na cmentarzach w Kobylinie. Na miejscu zbrodni w 1957 roku, dzięki staraniom społeczeństwa miasta Kobylin wzniesiono pomnik z piaskowca z pamiątkową tablicą.
Kolejnym przystankiem na trasie rajdu jest obelisk znajdujący się przy wjeździe do zabudowań gospodarstwa rolnego smolickiej hodowli roślin. Obelisk upamiętniający męczeńską śmierć Wojciecha Chlebowskiego, zamordowanego przez hitlerowców 26 stycznia 1945 r., został odsłonięty 9 maja 1977 r.
Rajd kończy się na stadionie miejskim w Kobylinie. Na jednym z budynków tego obiektu wisi tablica upamiętniająca sportowców z naszej gminy, którzy polegli za wolność ojczyzny podczas II wojny światowej.
Miejsc upamiętniających czyny naszych przodków w gminie Kobylin jest więcej. Dbajmy o te miejsca, przekazujmy ich historię młodszym pokoleniom, aby pamięć o bohaterach naszego rejonu była wiecznie żywa.
Opracowanie na podstawie: Zeszyty historyczne Nr 1/4-5/2004 Kobylińskiego Towarzystwa Kulturalnego