Zespół Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima i Przedszkole w Kobylinie w tym roku po raz pierwszy włączył się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W ramach akcji uczniowie wykonali żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często żonkili.
Aby uczcić pamięć poległych nauczyciele historii zaprezentowali uczniom klas VI- VIII filmy związane z tematyką powstania w getcie „Nie było żadnej nadziei” i „Muranów- dzielnica północna”, a następnie wspólnie je omówili. Podjęli dyskusję, rozmowę ukierunkowaną na temat pamięci historii społeczności żydowskiej w Polsce. Z tematem zmierzyli się również nauczyciele poszczególnych klas podczas lekcji wychowawczych.
Historia społeczności żydowskiej jest nierozerwalnie związana z historią naszego miasta Kobylin. By podkreślić ten fakt, w tak wyjątkowym dniu, przedstawiciele wspólnoty uczniowskiej złożyli symboliczne żonkile przy każdej z macew lapidarium u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Rębiechowskiej w miejscu dawnego cmentarza żydowskiego i zapalili znicz- znicz pamięci.
Warto wspomnieć, że tegoroczna edycja upamiętnia nie tylko 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreśla rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.
Akcji od początku towarzyszy hasło: „Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu.
#Łączy nas pamięć#
Marzena Nowak
Alicja Grzempowska