Dnia 24 listopada w Szkole Podstawowej w Smolicach odbyło się niecodzienne spotkanie: "Zdobywamy kartę pieszego", będące podsumowaniem zajęć z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ich uczestnikiem byli uczniowie klas I – III.
W związku z tym, że szkoła znajduje się przy bardzo ruchliwej drodze krajowej, nauczyciele we współpracy z Policją, SOK i innymi instytucjami podejmują różne działania mające na celu kształtowanie nawyku właściwego zachowania się w ruchu drogowym. Od kilku lat, z inicjatywy nauczycielki wychowania komunikacyjnego, drugoklasiści zdobywają kartę pieszego. Tym razem rozszerzono tematykę o zachowanie na przejazdach kolejowo – drogowych w ramach kampanii "Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj".
Bohaterem spotkania był Koziołek Matołek, który w drodze do Pacanowa zatrzymał się w szkole, by razem z dziećmi poznać, utrwalić zasady ruchu drogowego, by jego wędrówka do domu była bezpieczna. Zgłębiać tajniki wiedzy, poznawać zawiłe przepisy pomagali mu drugoklasiści, którzy zostali poddani małemu egzaminowi. Musieli wykazać się m.in.: znajomością zasad przechodzenia przez jezdnię; właściwie odczytać znaczenie barw na sygnalizatorze świetlnym; rozpoznać podstawowe znaki drogowe dotyczące pieszych i prawidłowo odczytać informacje na nich zawarte ; wskazać znaki znajdujące się w pobliżu szkoły; znać numery alarmowe, umieć wezwać pomoc w razie wypadku, wiedzieć, jakie informacje należy podać przyjmującemu zgłoszenie; znać miejsca, gdzie można bezpiecznie się bawić.
Starsi koledzy, szóstoklasiści w obrazowy sposób starali się pokazać, jakie zagrożenia czyhają na uczestników ruchu drogowego, do czego może prowadzić nierozwaga... W programie wykorzystano wiersze, piosenki, które w przystępny sposób "tłumaczyły" trudne dla dzieci zagadnienia... A Koziołek w dalszą drogę ruszył... pociągiem, bo wie, jak zachować się na dworcu kolejowym, w pociągu i po co są rogatki...'
W nagrodę drugoklasiści otrzymali upominki, gadżety związane z kampanią i KARTĘ PIESZEGO. I choć jest to tylko wewnętrzny, szkolny "dokument", który nie ma żadnej mocy prawnej, dla dzieci, nauczycieli jest bardzo ważny, jest dowodem opanowania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa.
A że spotkanie odbywało się tuż przed Dniem Kolejarza na ręce przedstawiciela PKP ZLK w Ostrowie Wlkp. – p. Jarosława Chmielarza dzieci złożyły życzenia dla wszystkich kolejarzy, wręczając upominek w postaci prac plastycznych wykonanych do wiersza Danuty Gellnerowej "Dzień Kolejarza".
Spotkanie dostarczyło uczniom wielu wrażeń, było niezwykłym przeżyciem. Pokazało, że bawiąc się można także zdobywać wiedzę. Nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie, bezpieczeństwo dzieci. Wierzymy, że nasze wspólne działania przyczynią się do kształtowania prawidłowych postaw, zachowań, że zaowocują w przyszłości... a dzieci staną się propagatorami akcji wśród rodziców i dorosłych...