Johann Wolfgang Goethe.
29 listopada po raz drugi odbył się w naszej szkole międzyszkolny konkurs ekologiczno – przyrodniczy dla uczniów klas 5 – 6, który został zorganizowany we współpracy z Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Krotoszynie, a dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Do konkursu przystąpiło 21 uczestników z 7 szkół:
1. Szkoła Podstawowa im. Władysława Bartkowiaka Jutrosin
2. Szkoła Podstawowa Kuklinów
3. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II Pępowo
4. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich Skoraszewice
5. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza Pogorzela
6. Szkoła Podstawowa Zalesie Małe
7. Zespół Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima i Przedszkole Kobylin
W I części uczestnicy konkursu zmagali się z testem konkursowym, składającym się z 25 pytań. Po krótkiej przerwie w czasie, której uczniowie mogli zregenerować swoje siły owocową przekąską i słodkim ”co nie, co”, przystąpili do drugiej części konkursu. Przyrodnicy mieli do wykonania 2 doświadczenia chemiczne. W czasie eksperymentów towarzyszyło uczniom wiele emocji, zadowolenie a nawet zachwyt. Dzieci doskonale poradziły sobie z przeprowadzeniem doświadczeń.
Oczekując na wyniki konkursu, uczniowie mogli odpocząć w czasie śniadania, po którym czekała na nich niespodzianka – „pokazy chemiczne” przygotowane przez uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Krotoszynie pod kierunkiem p. Aliny Kowal-Lisiak i Beaty Chmielewskiej. Wybuchy, dymy, sztuczna krew i wiele innuych niecodziennych sztuczek wzbudziły wielkie zainteresowanie i podziw uczestników konkursu.
Kiedy emocje sięgały zenitu komisja konkursowa ogłosiła oczekiwane przez wszystkich wyniki konkursu:
I miejsce – Piotr May ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Bartkowiaka w Jutrosinie
II miejsce – Katarzyna Twardowska ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Kobylinie
II miejsce – Mateusz Kmieć ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Kobylinie.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni – stwierdzili, że po raz pierwszy brali udział w konkursie, w którym mieli możliwość samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, zapisywać obserwacje i wyciągać wnioski.
Dzięki otrzymanym funduszom, każdy z uczestników otrzymał nagrodę, którą może wykorzystać w czasie wycieczek przyrodniczych.
Rangę konkursu podniosła obecność pana wiceprezesa Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Krotoszynie pana Roberta Marciniaka, któremu bardzo dziękujemy.
Jak widać uczyć się można nie tylko z książek, ale również eksperymentując. Angażujemy wtedy wszystkie zmysły. Uczenie staje się ciekawe i przyjemne. Doświadczenia ułatwiają zrozumienie suchych zdań z książek. To co trudne, staje się łatwiejsze.
Życzymy, wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, żeby otaczający świat budził w nich ciekawość i fascynację. By zawsze potrafili odnaleźć w sobie chęć do pracy i rozwoju. Gratuluję nie tylko laureatom, ale także nauczycielom, którzy przyjęli nasze zaproszenie do udziału w konkursie i dziękuję im za wysiłek włożony w przygotowanie swoich podopiecznych.
Aleksandra Paluszkiewicz