"Tajemnice wsi gminy Kobylin" - taki tytuł nosi książka autorstwa Sławomira Pałasz - rzecznika prasowego szpitala w Krotoszynie, dotycząca historii wiosek gminy Kobylin. Pozycja wydana została przez Muzeum Ziemi Kobylińskiej. Jej pierwsza prezentacja odbędzie się 29 listopada, podczas sesji Rady Miejskiej w Kobylinie. Sesja rozpoczyna się o godz. 18.00.
Oto fragment wstępu do książki:
Chełkowscy w Starymgrodzie i Kuklinowie, Przyłuscy w Starkówcu i Łagiewnikach, Rembowscy w Wyganowie, Umińscy w Smolicach… - to tylko najbardziej znane rodziny, do których na przestrzeni wieków należały wioski z terenu obecnej gminy Kobylin. Czytelnik znajdzie o nich w tej książce wiele informacji, podobnie jak o mieszkańcach tych wiosek. Wiele faktów nie było dotąd opisywanych. Odkrywamy więc część tajemnic.
Jakie zwierzęta hodowano w XVII w. w Raszewach? Co takiego zrobił w 1655 r. Jędrzej Gebel, owczarz z Rojewa, że trafił za kratki? Jak wyglądał w 1670 r. dworek folwarczny w Górce? Co zawiera sporządzony w 1686 r. opis Kuklinowa? Z jakimi kłopotami borykała się w 1810 r. Agnieszka Sworzanka ze Srok? Gdzie znajdował się w XIX w. staw Bartosz, uważany za jeden z największych zbiorników wodnych w dawnym pow. krotoszyńskim? Jakie obowiązki wobec matki miała w 1837 r. Katarzyna Wciurkowa z d. Juskowiak z Łagiewnik? Skąd wzięła się nazwa Nepomucenów? Do którego z majątków należał folwark Brygitka? Dlaczego tak długo budowano w XIX w. plebanię w Smolicach? W której wiosce gromadziła się szlachta na pospolite ruszenie? To tylko część pytań, na które odpowiadamy w tej książce.
Książkę będzie można zakupić w cenie 20 zł w siedzibie Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Aleje Powstańców Wielkopolskich 47, 63-740 Kobylin, w godz. 7.15 - 15.15.
Nowa książka o gminie Kobylin już w sprzedaży!
Archiwum