Wszyscy dobrze znamy „Warszawiankę”, „Legiony”, pieśni, takie jak „Ostatni mazur”, „Raduje się serce”, „Wojenko, wojenko”. Nucimy przy różnych okazjach „O mój rozmarynie”, „Gdy szedłem raz od Warty”czy „Hej, hej ułani”. Uroczystość szkolna była nie tylko okazją do odświeżenia w pamięci tych znanych melodii, wsłuchania się w ich słowa, lecz również do zachęcenia uczniów, młodych osób do śpiewania utworów swoich przodków. Przecież to oni będą mieli wielkie zadanie do wykonania: muszą te najpiękniejsze, polskie melodie przekazać swoim dzieciom, kolejnym pokoleniom, by pamięć o tych, dzięki którym jesteśmy wolni, którzy przelewali za nas swoją krew, nigdy nie umarła!
W piątkowy wieczór wszyscy śpiewaliśmy z zapałem, głośno, tak od serca! Odpowiadaliśmy na patriotyczne wezwanie: „Kobylinianie, do pieśni!”. Wysłuchaliśmy też wierszy w wykonaniu pani Jolanty Tadaszak (Konstanty Ildefons Gałczyński –„Pieśń o fladze”), gimnazjalistek Sylwii Patrijas i Nadii Jeszkowskiej (Marek Grechuta „Wolność”). Wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” zarecytowała mieszkanka Kobylina, pani Welzer, wywołując uczucie szacunku i podziwu do pięknych wartości patriotycznych pielęgnowanych przez starszych ludzi. Przypomnieliśmy sobie pieśń Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską” oraz „Marsyliankę wielkopolską” (Stanisław Rybka, Feliks Nowowiejski). Odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” i „Roty” Marii Konopnickiej zakręciło łzę wzruszenia w oku.
Serdecznie dziękuję doświadczonemu zespołowi nauczycieli – paniom Jolancie Tadaszak, Hannie Rejek, Annie Andrzejak - za artystyczno - organizatorski wkład w przygotowanie piątkowego spotkania, panu Sławomirowi Domaszewskiemu - za niezapomniane aranżacje muzyczne oraz pani Katarzynie Sobczak- za budzące emocje, biało – czerwone dekoracje sali. Podziękowania kieruję do wszystkich uczniów gimnazjum i szkoły branżowej, nauczycieli za uczestnictwo i pomoc w organizowaniu uroczystości, gimnazjalistkom za upieczenie smacznych rogalików „kobylinek”, którymi mogliśmy poczęstować naszych gości oraz trzecioklasistom za wystawę prac – lapbooków pt. „Drogi do wolności”. Przede wszystkim jednak dziękuję mieszkańcom miasta i gminy Kobylin, którzy przyjęli nasze zaproszenie, wsparli nas swoją obywatelską postawą i pięknym śpiewem.
Niech to patriotyczne koncertowanie dla Niepodległej na długo pozostanie w pamięci, a wolna Ojczyzna w naszych sercach!
/Katarzyna Jackowska/