Konkurs fotograficzny pn. Życie to kabaret” W ramach realizacji projektu „Senior z inicjatywą” zorganizowano konkurs fotograficzny pn. „Życie to kabaret”. Konkurs adresowany był do fotografów amatorów z powiatu krotoszyńskiego, a jego celem było: popularyzowanie twórczości fotograficznej wśród seniorów i młodzieży, rozwijanie inwencji twórczej, wrażliwości estetycznej i kreatywności, poszerzenie perspektywy patrzenia na świat, odkrywanie talentów i promowanie ich w środowisku lokalnym.
Organizatorami konkursu byli: Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Krotoszynie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie.
Konkurs odbył się w ramach projektu „Senior z inicjatywą” współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Krotoszyński, PFRON oraz Miasto i Gminę Krotoszyn.
Spośród 37 zdjęć 12 autorów Jury w składzie: Marcin Pawlik, Marcin Lis, Paweł Płócienniczak wyłoniło trzech laureatów:
I miejsce Zdzisław Pauter (za 3 zdjęcia)
II miejsce Wiktoria Kluczek (zdjęcie pn. „Wojowniczka”)
III miejsce Krzysztof Panfil (zdjęcie pn. „Równouprawnienie”)
Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy podczas konferencji organizowanej w ramach projektu „Senior z inicjatywą” 26.09.2018 r. w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie.
Konferencja pn. „Śmiech to zdrowie! Dlaczego warto sięgać po witaminę U?” – 26 września 2018 r.
26 września w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbyła się konferencja, podczas której Organizatorzy wręczyli nagrody i dyplomy laureatom konkursu fotograficznego pn. „Życie to kabaret”. Seniorzy i zaproszeni goście wysłuchali też wystąpienia Pani Ireny Marszałek – Przewodniczącej Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów o zrealizowanych edycjach projektu „Senior z inicjatywą” oraz Pani Ewy Zagawy – psychologa, geloterapeuty na temat śmiechoterapii, który jest „balsamem dla duszy i ciała”. Konferencję podsumował Pan Andrzej Piotrowski - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie.
Konferencji towarzyszyła wystawa fotografii laureatów konkursu fotograficznego pn. „Życie to kabaret”.
Warsztaty Terapii Śmiechem – 26 września 2018 r. Po konferencji w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbyły się Warsztaty Terapii Śmiechem, w których uczestniczyło 30 osób. Warsztaty prowadziła Pani Ewa Zagawa (psycholog, geloterapeuta) i Pani Anna Żukrowska–Kołodziej (psycholog). Warsztaty były przede wszystkim dobrą zabawą, ponieważ śmiech powoduje zwiększenie poziomu endorfin i odpręża.
XIV Przegląd Twórczości Artystycznej – 28 września 2018 r. 28 września w Krotoszyńskim Kinie 3D „Przedwiośnie” odbył się XIV Przegląd Twórczości Artystycznej „Senior z inicjatywą”, w którym udział wzięło 27 organizacji zrzeszających seniorów (ok. 350 osób) z powiatów: jarocińskiego, pleszewskiego, gostyńskiego, rawickiego i krotoszyńskiego.
Organizacje biorące udział w XIV Przeglądzie:
1.Gminny Zespół Instytucji Kultury w Koźminie Wlkp. - Duet wokalny „Ty i Ja”.
2.Dzienny Dom Pomocy Społecznej im. dr Stanisława Dzieciuchowicza w Rawiczu .
3.PZERiI Koło nr 2 „Pogodni” w Krotoszynie - Zespół Śpiewaczy „Pogodni”.
4.PZERiI Koło w Kobiernie - Zespół Śpiewaczy „Seniorki”.
5.Stowarzyszenie „Senior XXI Wieku” w Gołuchowie.
6.Klub Seniora w Jarocinie.
7.PZERiI Koło w Kuklinowie - Zespół Śpiewaczy „Familia”.
8.Gminny Ośrodku Kultury w Piaskach - Kapela Ludowa „Malinczoki”.
9.Gminny Ośrodku Kultury w Piaskach – Zespół Śpiewaczy „Tęcza”.
10.Stowarzyszenie „Zawsze Młodzi” w Jarocinie – Zespół Śpiewaczy „Zawsze młodzi”.
11.Stowarzyszenie „Aktywny Koźmin Wielkopolski”.
12.Stowarzyszenie „Razem” Klub „Igiełka” w Krotoszynie.
13.PZERiI Koło nr 14 w Rozdrażewie.
14.Gostyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gostyniu - Zespół wokalno-instrumentalny „Melodia”.
15.Towarzystwo Miłośników Koźmina Wielkopolskiego.
16.Gminnym Ośrodku Kultury w Jaraczewie - Grupa Wokalna „Złota Jesień”.
17.PZERiI Oddział Rejonowy w Krotoszynie - Zespół taneczny „Takie babki i..”.
18.Klub Seniora „Jesienny liść” w Rawiczu - Sarnowie - Zespół Śpiewaczy.
19.Klub Seniora przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Koźminie Wlkp. – Grupa Wokalna „Przyjaciele”.
20.Zespół i Kapela „Senior” w Zdunach.
21.Gminny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gołuchowie.
22.Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Koźminie Wlkp.
23.Zespół Śpiewaczy „Lira” w Pleszewie.
24.Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Rozdrażewie.
25.Klub Seniora przy OKSiAL w Miejskiej Górce - Zespół Śpiewaczy „Pod Klonem”.
26.Stowarzyszenie „Wspólnie dla Koźmina Wlkp.” - Teatr Seniora.
27.Krystyna Nowacka – Rękodzieło 2 w 1. Każda emerytka może być elegancka.
Uczestnicy prezentowali swoje umiejętności w kategoriach: występy zespołowe i indywidualne, rękodzieło (m.in. haftowanie – wyszywanie, szydełkowanie, malarstwo, biżuteria ręcznie robiona, inne formy artystyczne), „Łamanie smaków” (m.in. słone i tłuste przekąski, przetwory warzywne i owocowe, domowe wypieki, nalewki domowej produkcji) oraz fotografia – „Życie to kabaret”.
Jury przyznało 4 główne nagrody Grand Prix: za najlepszy występ indywidualny dla Eugenii Chojnackiej ze Stowarzyszenia „Aktywny Koźmin Wlkp”, za najlepszy występ zespołowy dla Grupy Wokalnej „Przyjaciele” działającego przy Klubie Seniora przy MGOPS w Koźminie Wlkp., za najlepsze rękodzieło dla Klub Seniora przy MGOPS w Koźminie Wlkp. (za sztukę użytkową) oraz za najlepszy przysmak w kategorii „Łamanie smaków” dla Klubu Seniora w Miejskiej Górce (za roladę serowo-drobiową, nalewkę orzechową, rybę w sosie ananasowym), a także 24 wyróżnienia.
Wyróżnienia za występy zespołowe otrzymali:
1.Zespół Śpiewaczy „Zawsze młodzi” – Stowarzyszenie „Zawsze Młodzi” w Jarocinie.
2.Zespół śpiewaczy „Tęcza” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach.
3.Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Rozdrażewie.
4.Zespół wokalno-instrumentalny „Melodia” przy Gostyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gostyniu.
5.Zespół „Trio” przy Gminnym Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gołuchowie.
6.Zespół Śpiewaczy „Familia” przy Kole PZERiI w Kuklinowie.
7.Grupa Wokalna „Złota Jesień” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaraczewie.
8.Zespół Śpiewaczy „Seniorki” w Kobiernie.
Wśród solistów wyróżniono: Zbigniewa Obarę i Zbigniewa Cyunczyka ze Stowarzyszenia „Wspólnie dla Koźmina Wlkp.”, Stanisław Podymski ze Stowarzyszenia „Senior XXI Wieku” w Gołuchowie, Wojciech Walczak z Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gołuchowie, Kazimierz Tymiński z Kapeli Ludowej „Malinczoki” działającej przy Gminny Ośrodku Kultury w Piaskach.
Wśród prezentowanych wyrobów rękodzielniczych na wyróżnienie zasłużyły kostki prezentowe (Zespół i Kapela „Senior” w Zdunach), łapacze snów (PZERiI Koło w Kobiernie), rodzina lalek (Stowarzyszenie „Razem” Klub „Igiełka” w Krotoszynie), wyroby szydełkowe, parasolki, obrazy olejne (PZERiI Koło nr 2 „Pogodni” w Krotoszynie), strój eleganckiej Pani (Dzienny Dom Pomocy Społecznej im. dr Stanisława Dzieciuchowicza w Rawiczu).
W kategorii "Łamanie smaków" wyróżniono schab gotowany przygotowany przez panie Dziennego Domu Pomocy Społecznej im. dr Stanisława Dzieciuchowicza w Rawiczu, ser w sosie z suszonych owoców autorstwa pań z PZERiI Koła w Kobiernie oraz nalewki przyrządzone przez seniorki z PZERiI Koła nr 2 „Pogodni"w Krotoszynie.
W kategorii fotografia wyróżniono PZERiI Koło nr 14 w Rozdrażewie (zdjęcia Pana Zdzisława Pautera) i Dzienny Dom Pomocy Społecznej im. dr Stanisława Dzieciuchowicza w Rawiczu.
Jury uznało też, że Dzienny Dom Pomocy Społecznej im. dr Stanisława Dzieciuchowicza w Rawiczu najlepiej zaaranżowane swoje stanowisko.
Podczas obrad jury wystąpił Zespół „Tacy nie inni”.
Projekt współfinansowany przez: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiat Krotoszyński, Miasto i Gminę Krotoszyn.
Partnerzy: Krotoszyński Ośrodek Kultury, Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie, Miasto i Gmina Krotoszyn, Miasto i Gmina Koźmin Wlkp., Miasto i Gmina Kobylin, Miasto Sulmierzyce, Gmina i Miasto Zduny, Gmina Rozdrażew.
Patroni medialni: Portal Brawo Senior, Gazeta Krotoszyńska.