Zbliża się VI Turniej Charytatywny Halowej Piłki Nożnej "Gramy dla…". Tegoroczna edycja imprezy zostanie przeprowadzona pod koniec lutego w Kobylinie. Tradycyjnie nie zabraknie gwiazd sportowych aren.
Przez pierwsze pięć lat turniej – wespół z dwoma wolontariuszami – Danielem Borskim i Patrykiem Andrzejewskim inicjowało Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej. W tym roku, obaj pomysłodawcy nawiązali współpracę z krotoszyńskim Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, któremu szefuje Paweł Kaczmarek oraz Burmistrzem Kobylina Bernardem Jasińskim. Zarówno Stowarzyszenie Kaczmarka, jak i kobyliński magistrat stały się głównymi organizatorami przedsięwzięcia.
Przez pierwsze trzy lata jednodniowe turnieje odbywały się w Krotoszynie. Podczas dwóch ostatnich edycji kwestowano w Koźminie, a zmagania toczono przez dwa dni. Każda z kolejnych imprez dostarczała wielu emocji. – Z roku na rok udawało się zebrać coraz więcej środków – mówi Andrzejewski. – Liczymy na to, że podczas najbliższej imprezy także zbierzemy kilkanaście tysięcy złotych.
Rokrocznie w turnieju występuje większa liczba zawodników. Do najbliższych starć, jakie zaplanowano na ostatni weekend lutego, będą mogły przystąpić aż 32 zespoły. – Po raz pierwszy mecze toczone będą na przestrzeni trzech dni – dodaje Andrzejewski. Nie zabraknie również sportowych sław. Organizatorzy gościli już m. in. boksera Macieja Zegana, ikonę poznańskiego Lecha Piotra Reissa, kolarzy Piotra Zaradnego i Wojciecha Pawlaka czy oldboyów "Kolejorza" z Mirosławem Okońskim na czele. W tym roku znanych sportowców także nie zabraknie, ale na ten moment personaliów jeszcze ujawnić nie możemy. Turniej tradycyjnie urozmaicą różnorodne pokazy, a także licytacje cennych gadżetów sportowych.
Kwestia najważniejsza, jaką stanowi wybór dziecka bądź dzieci, dla których zorganizowane zostaną rozgrywki, wyjaśni się w połowie stycznia.
Chcący wziąć czynny udział w imprezie już teraz mogą dokonywać zgłoszeń, wysyłając e-mail na adres gramy-dla@wp.pl. By dopełnić wszelkich formalności związanych z poprawnym zgłoszeniem, należy zapoznać się z regulaminem dostępnym na oficjalnym forum turnieju: www.halowkacwzk.fora.pl. Na podanej stronie na bieżąco będą ukazywać się wszelkie informacje związane z kobylińskim turniejem.
Poprzednie Turnieje
Pierwsza nasza Impreza odbyła się w roku 2006, kiedy to kwestowaliśmy na rzecz Krzysztofa Marcisza, cierpiącego na poważne schorzenie kręgów szyjnych kręgosłupa. Wówczas w Turnieju uczestniczyło ledwie kilka zespołów, a podczas licytacji sportowych gadżetów uzbieraliśmy 1,400 złotych. Kwota to została przeznaczona na kosztowną operację Krzyśka, która odbyła się w Wielkiej Brytanii. Nie przypuszczaliśmy wówczas, że w kolejnych latach Turniej uda nam się rozbudować aż tak bardzo, by stał się największą Imprezą tego typu w południowej Wielkopolsce.
Rok później Graliśmy dla Grzegorza Szczepaniaka, młodego człowieka, który uległ nieszczęśliwemu wypadkowi drogowemu. Grzesiek nie ma władzy w kończynach dolnych i górnych. Osiem zespołów walczyło nie tylko o zwycięstwo, ale i o uzbieranie sumy potrzebnej na leczenie oraz przygotowanie Grzegorzowi warunków, do jak najlepszego funkcjonowania w nowej sytuacji życiowej. Uzbieraliśmy wówczas 1,166 złotych.
Kolejna edycja była już znacznie lepiej zorganizowana. W roku 2008 zjawiły się na Imprezie sportowe gwiazdy, a i wartość licytowanych gadżetów znacznie przewyższała te, jakimi dysponowaliśmy wcześniej. Po raz pierwszy również Turniej odbywał się na przestrzeni dwóch dni. Pierwszego, rozegrano eliminacje, natomiast 24 godziny później odbyła się rozgrywka finałowa. Do zmagań przystąpiło 11 drużyn. Kwestowaliśmy na rzecz Śp. Adrianka Piaszczyńskiego. 5.217 złotych to kwota, jaka pozwoliła nam na zakup sprzętu medycznego dla dziecka cierpiącego na chłoniak ziarnisty T-komórkowy. Cieszymy się, iż 9-latkowi z Krotoszyna mogliśmy ułatwić życie w ostatnich miesiącach jego trwania…
A’propos gwiazd: dla Adriana do Krotoszyna przyjechał wówczas gwiazdor zawodowych ringów Maciek Zegan oraz koszykarze Reggie Freeman i Mike Fey oraz trener ekstraklasowej Stali Ostrów Vadim Czeczuro. Pierwszy raz przerwy pomiędzy poszczególnymi meczami urozmaicane były przez liczne pokazy sportowe. Mogliśmy podziwiać karateków, sumoków i tancerzy.
Trzy pierwsze Turnieje odbyły się w Krotoszynie. Gdy Impreza zaczynała zyskiwać na popularności, zmuszeni byliśmy do znalezienia znacznie większej hali sportowej. IV edycja przeprowadzona została w Koźminie Wielkopolskim, dzięki dobrej współpracy z dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazalnych Andrzejem Joachimiakiem oraz burmistrzem Miasta i Gminy Koźmin Maciejem Bratborskim.
Rozgrywki odbyły się w marcu 2009 roku, a tym razem naszą bohaterką była Daria Gabryelczyk. Pochodząca z niewielkiego Staniewa (gm. Koźmin) dziewczynka cierpi na atrezję dróg żółciowych. Zainteresowanie Turniejem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Na parkiecie walczyło 16 drużyn, a chętnych do czynnego udziału w Imprezie było dwukrotnie więcej! Podczas niedzielnych finałów przez halę ZSP przewinęło się ponad 1800 osób! Na rzecz dziesięciolatki uzbieraliśmy wówczas rekordową kwotę 10.600 złotych! Pieniądze przeznaczone zostaną na przeszczep wątroby oraz po części, na pokrycie kosztów leczenia dziewczynki.
W związku ze stale rosnącą popularnością Imprezy, na początku roku 2009 utworzyliśmy Oficjalne Forum Turnieju, jakie znajduje się pod adresem: www.HalowkaCWZK.fora.pl
Podczas zawodów gościliśmy drużynę Lech Poznań Oldboys, w składzie której znaleźli się Mirosław Okoński, Sławomir Najtkowski, Sławomir Twardygrosz i Jacek Przybylski. Nasi goście rozegrali dwa spotkania pokazowe z najlepszymi teamami Turnieju. Nie zabrakło również klasowych gwiazd szos. Darii pomagali dwukrotny olimpijczyk Wojtek Pawlak oraz znakomity sprinter Piotrek Zaradny. Nie zabrakło także czołowych polskich strongmanów Kryspina Rozuma i Jarka Nowackiego. Kolejną gwiazdą był dwukrotny uczestnik Igrzysk paraolimpijskich Albin Batycki. Pokaz swoich umiejętności dał również jeden z najlepszych zawodników specjalizujących się w Brazilian Jiu Jitsu Karol Stasiak. Swoje możliwości zaprezentował tez uczestnik II edycji "You can dance" Filip Wala, któremu partnerowała Kasia Wicenciak. Nasze przedsięwzięcie uatrakcyjnili też laureaci Przeglądów Twórczości Marka Grechuty.
Wiele poruszenia wywołały również sportowe gadżety, których licytowano ponad 40. Najcenniejszym z nich była piłka z własnoręcznym autografem Zinedine’a Zidane'a, zdobyta gdy boski "Zizou" gościł w Poznaniu na krajowych finałach Danone Nations Cup. Ponadto, licytowaliśmy pamiątki otrzymane od: szczypiornisty "Króla" Artura Siódmiaka, piłkarza Pawła Wojtali, boksera Maćka Zegana, siatkarza Pawła Zagumnego, prezentera Oliviera Janiaka oraz założycielki fundacji poświęconej Markowi Grechucie – Barbary Romaniszyn. Sprzedano również fanty, jakie przekazał nam poseł Maciej Orzechowski. Poza własnymi gadżetami, przekazał on również przedmioty ofiarowane nam przez premiera Grzegorza Schetynę. Rzecz jasna, gadżety przywieźli z sobą również wszyscy znamienici goście.
Jak co roku, nie zabrakło piłek oraz koszulek z autografami zawodników przywdziewających trykoty Lecha Poznań, Warty Poznań i Stali Ostrów.
Przed rokiem podczas V Turnieju zebraliśmy nieco ponad 10 tysięcy złotych! Całość przeznaczona zostanie na leczenie trzylatka z Dębiogóry – Bartka Bandury. Wydatny wpływ na zebranie takiej kwoty miała obecność sportowych sław – Piotrka Reissa i Maćka Zegana, którzy byli gwiazdami ubiegłorocznej edycji imprezy. W styczniowy weekend rekordowa liczba 24 drużyn rozegrała 60 spotkań. Zwyciężył rozdrażewski zespół MTV. Po rozegraniu niemal połowy gier fazy grupowej, na parkiecie pojawili się członkowie klubów Pretorian Koźmin oraz Krotoszyńskiej Strefy Walki. Specjaliści od brazylijskiego jiu jitsu – na czele z wielce utytułowanym Karolem Stasiakiem – zademonstrowali publice szereg technik stosowanych w BJJ oraz zaprezentowali pokazowe sparingi.
Chwilę później odbyła się pierwsza z głównych licytacji – pod młotek poszła rękawica z podpisem Iwony Guzowskiej, zdobyta dzięki staraniom posła Macieja Orzechowskiego. Największym zainteresowaniem cieszyły się gadżety przywiezione przez Orzechowskiego oraz koszulki z autografami piłkarzy (m. in. oryginalny trykot reprezentacji Polski od Macieja Murawskiego i koszulka Lecha Poznań) oraz siatkarzy (Grzegorza Fijałka i Mariusza Prudla). W międzyczasie na parkiecie pojawili się również lokalni samorządowcy. Drużyna, w składzie której zagrali koźmińscy oficjele zmierzyła się w pokazowym spotkaniu z zespołem złożonym z przedstawicieli wszystkich uczestniczących w bataliach finałowych teamów. Wynik rzecz jasna nie był sprawą priorytetową, ale walka szła na całego. Ostatecznie, o gola lepsi okazali się uczestnicy turnieju.
Dla kogo gramy tym razem
Wybór dziecka bądź dzieci, na rzecz których będziemy kwestować zostanie dokonany do 20 stycznia.
Listę gwiazd, jakie zjawią się w Kobylinie 27 lutego 2011 roku, opublikujemy 20 lutego. W tym samym terminie upublicznimy info dotyczące gadżetów przeznaczonych na licytację.
Możemy pozwolić sobie na przyjęcie 32 zespołów.
Daniel Borski