p. Marleny Kryszan, p.Elżbiety Miedzińskiej, p.Cecyli Waścińskiej, p.Grażyny Pazgrat i p.Marii Brey uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Kórnika-Rogalina-Puszczykowa.
Pierwszą atrakcją turystyczną był Kórnik, przyciągający uwagę okazałym Zamkiem. W rezydencji Działyńskich obejrzeliśmy unikatową kolekcją obrazów, broni i piękne komnaty. Pani przewodnik zapoznała nas z ciekawymi legendami związanymi z zamczyskiem. Rezyduje tutaj ponoć Biała Dama, czyli pani Teofila z Działyńskich, która nocami wychodzi z obrazu wiszącego w jadalni. Wychodzi nie bez powodu, ponieważ w parku czeka na nią tajemniczy mężczyzna na białym koniu. Wokół zamku rozciąga się Arboretum, czyli park dendrologiczny. Tu było jak w bajce. Arboretum zostało założone w I połowie XIX wieku przez właściciela zamku hrabiego Tytusa Działyńskiego. W ogrodzie podziwialiśmy kilkusetletnie rodzime drzewa oraz kwitnące o tej porze krzewy magnolii, lilaków, azalii i różaneczników. Razem 3300 gatunków. Z ogromnym zainteresowaniem oglądaliśmy cypryśniki błotne z pneumatoforami. Są to korzenie oddechowe wystające nad ziemią, które doprowadzają powietrze do rośliny, gdy teren zalewany jest przez wodę. Uwagę naszą zwróciło także „drzewo ciasteczkowe, gruszki na wierzbie”.
Naszym kolejnym punktem wycieczki był Rogalin ze skupiskiem wielowiekowych dębów szypułkowych. W zespole pałacowo-parkowym w Rogalinie uczniowie podziwiali przepiękny pałac Raczyńskich z drugiej połowy XVIII wieku, a następnie udali się do słynnych starych dębów: Lecha, Czecha i Rusa. Park rogaliński to nie tylko dęby, cenne są również stanowiska rzadkich roślin i chrząszcza kozioroga dębosza. Park zwiedzaliśmy pieszo, idąc przez malownicze tereny wśród dębów śródpolnych.
Ostatnim celem naszej wycieczki była miejscowość Puszczykowo, a w niej muzeum – pracownia literacka Arkadego Fiedlera, słynnego pisarza i podróżnika. Placówka mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów. Muzeum założyli synowie pisarza, a nas po muzeum oprowadzał wnuk podróżnika - Arkady Fiedler. W pracowni zgromadzono ciekawe eksponaty z podróży pisarza po całym świecie. W domu państwa Fiedlerów w Puszczykowie uczniowie obejrzeli zbiory pamiątek zebranych podczas dalekich podróży Arkadego Fiedlera do obu Ameryk, Afryki, Azji. Włócznie, rzeźby, maski, tropikalne motyle, tam-tamy, instrumenty muzyczne wywarły na uczniach niesamowite wrażenie. Uczniowie ponadto weszli na pokład jednego ze statków Krzysztofa Kolumba – Santa Marię. Ogromne wrażenie wywołała na uczniach piramida o niesamowitych i leczniczych właściwościach oraz replika samolotu dywizjonu 303 w skali 1:1.
Bardzo serdecznie dziękujemy naszej Radzie Rodziców, którzy z refundowali przejazd autokarem do tak pięknych miejscowości naszej Wielkopolski. Jednodniowa wycieczka z pewnością przybliżyła wszystkim uczestnikom ciekawe zakątki naszej małej ojczyzny – Wielkopolski.
Opracowała – Marlena Kryszan