W dniach 07 do 11 sierpnia 2016 roku wczesnym rankiem 20 osobowa grupa wraz z opiekunami p.Grażyną Pazgrat i p.Marleną Kryszan zebrała się przed dworcem PKP w Rawiczu, by po trudach wielogodzinnej podróży pociągiem wyjść na spotkanie przygodzie z Krakowem. Królewskie miasto przywitało nas serdecznie mnogością zabytków, niezwykłym klimatem, który poczuliśmy jeszcze tego samego dnia.
Rynek Główny zaprezentował nam perłę renesansu polskiego –Sukiennice, w których mieszą się liczne kramy z różnorodnymi pamiątkami, dziełami rzemiosła artystycznego i biżuterią. Niedługo potem odwiedziliśmy kościół Mariacki, wewnątrz którego znajduje się XV-wieczny drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza. Oprócz tego jeszcze ujrzeliśmy Ratusz, Bramę Floriańską i Barbakan, zaś dzień uwieńczyliśmy wizytą w Collegium Maius–najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie o określonych godzinach można usłyszeć pieśń akademicką „Gaudeamus Igitur” wygrywaną przez zabytkowy zegar.
Po mieście oprowadzała nas przewodnik p. Marcin miłośnik historii, który pomagał nam odkrywać tajemnice legend krakowskich oraz niektórych obiektów, zwracając naszą uwagę na najciekawsze elementy.
Często mijały nas dorożki konne, towarzyszyły nam też gołębie, które dumnymi podskokami wskazywały turystom sekrety „swojego rynku”. Wreszcie usatysfakcjonowani i pełni wrażeń powróciliśmy Plantami - parkiem miejskim otaczającym historyczne centrum miasta -do Schroniska Młodzieżowego, by wypocząć i zebrać siły na kolejny dzień czekających nas atrakcji.
Ukoronowaniem pobytu było zwiedzanie interaktywnych Podziemi Rynku w Krakowie rozpościerające się pod płytą Rynku Głównego. Za ich sprawą przenieśliśmy się w czasie do królewskiego miasta sprzed 700 lat, gdzie wędrując pod ziemią średniowiecznymi traktami mijaliśmy dawne kramy, wodociągi i zabudowania miejskie.
Przewodnikiem po naszej podróży w przeszłość była pani p. Kasia, która swoją opowieścią ożywiała minione wieki, zapoznawała nas z unikatowymi artefaktami odkrytymi przez archeologów, pomagała zgłębić zapomniany świat średniowiecza pełen towarów kupieckich, ozdób, monet i przedmiotów codziennego użytku. Zawitaliśmy zarówno do wielu zrekonstruowanych dwunastowiecznych warsztatów, jak i poważniejszych miejsc takich jak jedenastowieczny cmentarz. Za vademecum krainy przeszłości służyły nam również interaktywne tablice, wystawy i filmy prezentujące legendę o powstaniu Krakowa oraz przeobrażenia miasta od średniowiecza po współczesność.
Chcąc na zawsze zachować wspomnienie tego wspaniałego miasta zadbaliśmy o zdobycie pamiątek z nim związanych.
Zauroczenie zastało nas także na Zamku na Wawelu i przy zionącym ogniem pomniku Smoka Wawelskiego, oznajmiając nam czas powrotu do domu. Spacer wzdłuż Bulwarów Wiślanych, a następnie uliczkami Krakowa, w tym słynną Franciszkańską, przy której znajduje się Okno Papieskie, klimatycznie zwieńczył naszą wycieczkę do siedziby polskich królów. 11 sierpnia z żalem żegnaliśmy się z piękną Małopolską, machając z okien pociągu do gołębi tłumnie oblegających wznoszące się ponad miastem historyczne gmachy. Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Z nostalgią wspominamy przeżyte przez nas przygody w magicznym Krakowie, do których zawsze pragnie się wracać.
Opracowała: Marlena Kryszan