W wieczornym spotkaniu uczniów, rodziców i nauczycieli w szkole w Jesewitz uczestniczyli również niemieccy filmowcy. Towarzyszyli nam podczas wspólnych gier i zabaw oraz spotkań i rozmów. Grupy partnerskie ze szkoły w Kobylinie i w Jesewitz zostały sfilmowane podczas gry w „Dwa ognie”. Uczniowie podzieleni na 3 mieszane polsko-niemieckie zespoły walczyli o zwycięstwo w mini-turnieju. Zabawa była przednia. Filmowcy i ich sprzęt nieraz ucierpieli, będąc w samym centrum zawziętej rywalizacji. Wszyscy świetnie się bawili, również rodzice i nauczyciele, dopingując i zagrzewając graczy do aktywnej walki, ale też dobrej zabawy.
Po ukończonych rozgrywkach filmowcy wyjaśnili nam cele i przebieg projektu „Luneta”. Chętnie odpowiadali na wszystkie pytania. Dowiedzieliśmy się, że film o naszym spotkaniu będzie częścią instalacji multimedialnej prezentowanej od 9 maja do 3 lipca równocześnie we Wrocławiu i w Berlinie. W obu tych miastach staną specjalnie skonstruowane kopuły. Wchodząc do nich zwiedzający będą mogli doświadczyć równoległej rzeczywistości w Berlinie i we Wrocławiu, dowiedzieć się czegoś o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości ich mieszkańców, a nawet ze sobą porozmawiać za pomocą specjalnych lunet i ekranów. Odwiedzający kopuły w Berlinie i Wrocławiu będą się wzajemnie widzieć i słyszeć, mogą komunikować się ze sobą za pomocą gestów, słów lub krótkich wiadomości tekstowych.
Podczas realizacji projektu „Luneta” w wydarzeniu aktywnie uczestniczyć będą artyści, sportowcy, organizacje, media, politycy, naukowcy, muzycy i szkoły, tworząc różnorodne akcje i inicjatywy. W ten sposób mieszkańcy i odwiedzający obydwa miasta goście będą mogli na nowo przewartościować swoje doświadczenia i wiedzę o drugim kraju, a także dzięki wymianie audiowizualnej poznać lepiej siebie i innych. Wydarzenia artystyczne, koncerty, prezentacje literackie i dyskusje będą rozszerzane i wzbogacone dzięki transmisji do drugiego miasta w czasie rzeczywistym. Między Wrocławiem a Berlinem powstanie wirtualna i zarazem realna przestrzeń, która będzie zachęcać do rozrywki, refleksji i krytycznej wymiany myśli i poglądów.
Cieszymy się, że dane było nam wziąć udział w tak interesującym projekcie. Trzynastoletnia wymiana polsko – niemiecka między szkołami w Jesewitz i w Kobylinie stała się częścią międzynarodowego przedsięwzięcia. Nasze coroczne spotkania i projekt „Luneta” mają przecież wspólne cele – spotkać się i poznać lepiej, przełamać lęki, walczyć z krzywdzącymi często obie strony stereotypami, wymienić poglądy i doświadczenia. Tego uczą również międzynarodowe spotkania dzieci i młodzieży. To ci młodzi ludzie tworzyć będą naszą przyszłość.
Lidia Rękosiewicz