Dzieci występowały w trzech kategoriach wiekowych: przedszkole, klasy I-III, IV-VI. Uczestników oceniało jury w składzie: przewodniczący-ojciec Otton Handzel, p. Anna Mielcarek, p. Małgorzata Polna, p. Ireneusz Noelle oraz br. Marcin Karolak. Konkurs prowadził ojciec Masseo, który swoim szczerym uśmiechem i dowcipem wspierał zestresowanych wykonawców i dodawał im otuchy. Miłym akcentem przeglądu był występ pana Włodzimierza Rupocińskiego oraz kółka muzycznego ze Szkoły Podstawowej, którzy przy akompaniamencie keyboardu, kolorowych dzwonków i tub uczyli publiczność pastorałek i zachęcali do wspólnego kolędowania. Gościem specjalnym konkursu była pani Ewa Kargol Stybaniewicz- starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu, delegatura w Kaliszu. Przed jury stało jak zawsze trudne zadanie. Przy ocenie występów brano pod uwagę przede wszystkim umiejętności wokalne uczestników, dobór repertuaru do wieku, sposób wykonania utworu pod względem muzycznym, a także osobiste zaangażowanie śpiewających. Na ostateczną ocenę miały też wpływ wszelkie elementy, które dodatkowo wzbogaciły występ. Jury po trudnych obradach w zgodnym głosowaniu i ocenie przyznało następujące miejsca:
Przedszkole:
I miejsce i nagroda główna ufundowaną przez dyrektora Zespołu p. Mariolę Wojciechowską -Joanna Łuczak z Kobylina
II miejsce- Antoni Kołata z Kobylina
III miejsce- Franciszek Zawieja z Kobylina
Klasy I-III
I miejsce i nagroda główna ufundowana przez p. Magdalenę i Pawła Matuszewskich- Katarzyna Twardowska z Kobylina
II miejsce- Adam Jarus z z Zalesia Małego
III miejsce- Blanka Matuszewska z Kobylina
Klasy IV-VI
I miejsce i nagroda główna burmistrza Kobylina p. Bernarda Jasińskiego - Wiktoria Łukowiak ze Smolic.
II miejsce- Joanna Woźniak, Julita Kremer, Aleksandra Błaszczyk a Kuklinowa
III miejsce- Natalia Spruta z Kobylina
Nagrodę dla najmłodszego uczestnika konkursu ufundował gwardian klasztoru franciszkanów ojciec Ksawery a otrzymała ją Anna Wojtkowiak, która w dniu występu skończyła 3 lata i jeden miesiąc.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, dyplomy oraz aniołki-logo konkursu. Wspólny śpiew kolędy,, Przybieżeli do Betlejem…” zakończył tegoroczny ,,Gminny konkurs kolęd i pastorałek”.
W imieniu organizatorów dziękuję wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za pracę włożoną w przygotowanie do występów i udział w konkursie, szanownemu jury za trafne wybory. Serdecznie dziękuję panu burmistrzowi Bernardowi Jasińskiemu za wsparcie organizacji konkursu oraz ufundowanie jednej z głównych nagród. Podziękowania dla ojców franciszkanów: o. proboszcza Ksawerego, o. Ottona i o. Masseo, którzy tradycyjnie już towarzyszyli najmłodszym w ich konkursowych zmaganiach i propagowaniu pięknej tradycji śpiewania kolęd. Dziękuję panu Włodkowi Rupocińskiemu oraz dzieciom z kólka muzycznego za występ i za rozśpiewanie publiczności. Dziękujemy sponsorom: burmistrzowi Kobylina panu Bernardowi Jasińskiemu, ojcu Ksaweremu, ojcu Krystianowi, państwu Magdalenie i Pawłowi Matuszewskim, dyrekcji Banku Spółdzielczego w Krotoszynie, oddział w Kobylinie, p. Januszowi Klupś, firmie Bolsius, panu Ireneuszowi Noelle.
Podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli w organizacji konkursu: p. Arlety Elias, p. Piotra Majnerta, p. Reginy Wasielewskiej, Wojtka Majnerta. Dziękuję panu Maciejowi Trawińskiemu za nagłośnienie imprezy oraz pani Donacie Jankowskiej Majnert współorganizatorce konkursu za owocną współpracę.
Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów świąt Bożego Narodzenia. Kolędowanie zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości i łączności. Kolędy przepełnione są ciepłem, dobrem i miłością. Tym wszystkim czego nam na co dzień brakuje. Zawierają treści religijne, a religia ma przecież funkcję uspołeczniającą, potwierdzającą naszą tożsamość. Zarówno słowa, jak i melodie kolęd i pastorałek dostarczają pozytywnych emocji i nastrajają optymistycznie. Zwyczaj wspólnego, rodzinnego śpiewania kolęd niestety zanika. Organizowanie konkursów i koncertów kolęd daje nie tylko samym uczestnikom tych koncertów, ale także publiczności, niezapomniane przeżycia i jest jednym ze sposobów propagowania naszej pięknej tradycji wspólnego kolędowania.
Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek był okazją do wzruszeń i ogrzania swych serc przy kolędzie. Dlatego kolędujmy mimo wszystko.
Mariola Wojciechowska