Tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata – Polska” odbywała się pod hasłem „Wyprawa - poprawa”. Organizatorzy 22. edycji zwracali uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
W Zespole Gimnazjum i Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Kobylinie akcja ekologiczna rozpoczęła się od konkursu „Upcykling - drugie życie odpadów”. Zadaniem uczniów było wykonanie robota z materiałów nadających się do powtórnego wykorzystania. Pomysłowość uczniów nie zawiodła nas i tym razem. I miejsce zajęła praca wykonana przez uczniów klasy IIIC, bowiem wykorzystali oni w tworzeniu swojego robota najwięcej odpadów wtórnych. II miejsce wywalczyli uczniowie klasy IIB, a III miejsce w konkursie zdobyła praca wykonana przez uczniów klasy IIID. Ogłoszenie zwycięzców miało miejsce na uroczystym apelu, podczas którego nagrody i dyplomy wręczyli pani dyrektor Zespołu Katarzyna Jackowska i prezes Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej z Krotoszyna, pan Robert Marciniak. Nagrody w konkursie dofinansowane były ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Poza tym w ramach obchodów akcji członkowie koła przyrodniczego, działającego przy gimnazjum oraz uczniowie klasy IB szkoły zawodowej sadzili drzewka, krzewy i trawy ozdobne na terenie naszej placówki. Rośliny, które upiększyłyotoczenie wokół budynków naszych szkół, ufundowane zostały przez państwa Jolantę i Jana Nowaczyków, właścicieli Szkółki Krzewów Ozdobnych z Wyganowa, za co w tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować.
Natomiast18 września br. uczniowie mieli okazję wykazać się właściwą postawą ekologiczną, sprzątając przydzielone im tereny wraz ze swoimi opiekunami. Nasze działania wspierał Urząd Miejski w Kobylinie, zapewniając nam worki na śmieci, jednorazowe rękawiczki oraz fundując smaczne jabłka dla wszystkich uczestników. Mimo ciężkiej pracy i zmęczenia uczniowie zgodnie stwierdzili, że za rok akcję ekologiczną powtórzymy, bo jesteśmy odpowiedzialni za ziemię, a każda wyprawa to poprawa wyglądu środowiska, w którym żyjemy.
M. Robaczyńska, B. Łopaczyk