Dnia 12 czerwca 2015r. o godz. 7:00 dzieci z oddziału "Krasnali" i "Misiaków" Przedszkola w Kobylinie wyruszyły na autokarową wycieczkę do Uzarzewa. Celem wycieczki było poznanie różnorodności fauny wielkopolskiej oraz bogatych tradycji łowieckich poprzez udział w zajęciach edukacyjnych na terenie Muzeum Środowiska Przyrodniczego i Łowiectwa Wielkopolskiego, mieszczącego się w zabytkowym pałacu wybudowanym w latach 1860 – 1865 oraz przyległych pawilonach wystawowych.
Nasi wychowankowie obejrzeli w pałacu ekspozycję przedstawiającą rozwój łowiectwa od epoki kamienia po czasy dzisiejsze. Zapoznali się z rozmaitymi metodami polowań, bronią i przyborami myśliwskimi. Obejrzeli także wystawę prac malarskich pt "Łowiectwo w sztuce". W drugim zabytkowym budynku stajni – wozowni dzieci obejrzały ekspozycję przyrodniczą – "Środowiska zwierząt łownych", ze spreparowanymi przedstawicielami gatunków polnych, wodno – błotnych i leśnych w ich naturalnym otoczeniu, w scenerii letniej i zimowej, a w szczególności interesujące gatunki podlegające ochronie, do których należy: drop, wydra, bóbr, ptaki drapieżne i łabędź niemy. Uzupełnieniem tej wystawy jest ekspozycja ptaków pochodzących z wielkopolskich łowisk oraz kolekcja jaj ptasich licząca blisko 200 gatunków.
Najbardziej naszym wycieczkowiczom podobały się prezentowane w dużym pawilonie trofea myśliwskie zdobyte przez Adama Smorawińskiego, jednego z najwybitniejszych wielkopolskich myśliwych. Ten pan zdobył w Polsce niemal wszystkie możliwe trofea, łącznie z żubrem. My go mogliśmy podziwiać – robi wrażenie. Pan Adam skierował więc swe zainteresowania na inne kraje i kontynenty (Afryka, Ameryka Północna). Niewątpliwie najcenniejsze trofea pochodzą z Afryki, a klejnotem całej kolekcji jest "wielka piątka afrykańska", do której należy słoń, bawół, nosorożec, lew i lampart.
Dzieci i nauczycielki stwierdziły, że do tych perełek należy jeszcze guziec. Trofea z Kanady, to przede wszystkim drapieżniki: ogromny, wspięty na tylnych łapach niedźwiedź, który nas trochę straszył oraz wilk ze szponami, kojot, ryś, rosomak i wspaniały medalion łosia o niespotykanych w Polsce rosochach. Przedszkolakom podobały się nie tylko te zwierzęta, zachwyceni byli foką, morsem, muflonem itd.
Niezwykłym przeżyciem dla dzieci było uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych. Wystawa dydaktyczna pt. "Jak pory roku po świecie wędrowały" i czynne zajęcia pomogły mamy nadzieję przyczynić się do zrozumienia przez dzieci zmian zachodzących w życiu zwierząt i roślin powodowanych następującymi po sobie porami roku. Wystawa ta zaaranżowana jest przy pomocy lalek. Pory roku prezentowane są w formie widowiska przy akompaniamencie muzyki, recytacji i światła.
Dzieci otrzymały sporą dozę wrażeń, miały okazję do wyrażania swych emocji i były bardzo zadowolone. Należy je mocno pochwalić zwłaszcza za wielką grzeczność i zaangażowanie. Były bardzo aktywne podczas zajęć edukacyjnych, ale i w czasie wędrówki po ekspozycjach. Aktywnie bowiem współpracowały z przewodniczkami, za co otrzymały ustne pochwały. Dla większości "Krasnali" i "Misiaków" wielkim przeżyciem była też sama podróż autokarem i to bez mamy.
Dzieci także podczas jazdy spisały się na piątkę. Wróciły zmęczone, ale i zadowolone. Ponieważ wystawy naprawdę oczarowują przestrzenią, kompozycją i bogactwem pięknie wyeksponowanych okazów zwierząt zachęcamy wszystkich do zwiedzenia tego miejsca w gronie rodzinnym.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Dzieci oraz Rodzice Przedszkola w Kobylinie składają gorące słowa podziękowania na ręce Zarządu Koła Łowieckiego nr 27 "BAŻANT" w Kobylinie za bezinteresowną pomoc, życzliwość i ofiarność okazaną naszej placówce.