W środę razem z panią Anną Nele wyruszyliśmy do indiańskiej wioski w Józefowie, gdzie dobrze się bawiąc poznawaliśmy życie Indian, traperów, poszukiwaczy złota i kowbojów. Po tych atrakcjach udaliśmy się na pływalnię w Jarocinie, gdzie rozkoszowaliśmy się wodnymi przyjemnościami. Później wpadliśmy do Mc Donald’sa. Był to miły, choć także wyczerpujący dzień.
W czwartek postanowiliśmy z panią dyrektor Mariolą Wojciechowską pokazać gościom z Niemiec stolicę Dolnego Śląska - Wrocław. Zwiedziliśmy Ostrów Tumski i dalej, szlakiem wrocławskich krasnali, doszliśmy do Starego Rynku. Pani przewodnik przedstawiła nam wiele pięknych i ważnych dla tego miasta miejsc. Później pojechaliśmy do "Bobolandii" – krainy zabaw, gier i szaleństw. Ostatnim punktem wycieczki było robienie zakupów w centrum handlowym.
Ostatni dzień pobytu gości z Jesewitz był również szczegółowo zaplanowany. Wszyscy wzięli udział w spotkaniu z panem Józefem Orzechowskim w jego pszczelarskiej sieni. Gospodarz opowiedział nam o pracowitym życiu pszczół i pszczelarzy, dzięki którym możemy potem delektować się miodem i używać innych pszczelich produktów. Pan Orzechowski poczęstował nas wafelkami, które posmarować mógł każdy miodem z jego pasieki. Wszyscy też otrzymali niezwykle miły upominek - słoiczek miodu. Po tym spotkaniu powędrowaliśmy do klasztoru franciszkanów. Ojciec Ksawery zaprosił nas na organowy koncert. Po wykonaniu znanych utworów Bacha, Schuberta i Lista, ojciec gwardian zaprosił wszystkich do obejrzenia niezwykłego instrumentu, jakim są organy w naszym kościele klasztornym – objaśnił nam również i zaprezentował zasady jego działania i fantastyczne możliwości ponad 1400 piszczałek. Na klasztornym dziedzińcu czekało na nas pyszne śniadanie przygotowane przez nieocenionych pracowników naszej kuchni. W wędrówkach po ciekawych kobylińskich miejscach towarzyszyła i pomagała nam pani Anita Poprawska. Po muzycznym spotkaniu przy klasztornych organach nadal obcowaliśmy ze sztuką. Tym razem, już w naszej szkole, zaprezentowaliśmy gościom wiosenny koncert muzyczny, który został przygotowany przez panią Donatę Jankowską-Majnert. Członkowie kółka muzycznego przedstawili możliwości "dzwonkowej orkiestry" i swoje wokalne, językowe i taneczne talenty. Uczniowie z Jesewitz przedstawili również naszej szkolnej społeczności krótki artystyczny występ zawierający elementy śpiewu, tańca i gry na różnych instrumentach. Nie zabrakło w nim także niełatwych dla nich polskich słów. Tu pomocą służył pan Łukasz Szenkiel, przybliżający naszym partnerom z Jesewitz naszą ojczystą mowę.
Po obiedzie nasi goście wyruszyli w długą drogę do domu. Przy pożegnaniu polały się łzy. Serdecznym uściskom i słowom nie było końca.
Gorące podziękowania należą się rodzicom uczniów biorących udział w wymianie, szczególnie tym, którzy zadali sobie wiele trudu w przygotowanie gościny dla niemieckich dzieci w swoich domach – byli to państwo Kaczmarkowie, Polni, Robakowscy, Wielebscy, Polni, Konieczni i Zmysłowscy. Pozostali rodzice wspierali nas piekąc dla uczestników polsko – niemieckiego spotkania ciasto, przynosząc napoje, słodycze i przekąski oraz poświęcając nam swój cenny czas i aktywnie uczestnicząc w różnorakich przygotowaniach. Chcielibyśmy tu przypomnieć nazwiska wszystkich biorących w tym ciekawym projekcie uczniów: Nadia Rowicka, Joanna Polna, Roksana Konieczna, Patrycja Zmysłowska, Aleksandra Łopaczyk, Julia Majnert, Julia Strasburger, Sandra Wajdzik, Amelia Kończewicz, Sebastian Zarycki, Mateusz Polny, Hubert Kurzawa, Michał Kaczmarek, Adam Robakowski, Kamil Wielebski, Mikołaj Maleszka, Nikodem Klupś i Jan Kozłowski. Wsparcie rodziców jest dla nas niezwykle ważne.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy pomagali nam podczas tych czterech miłych, ale i pracowitych, intensywnie przeżywanych dni. Dziękujemy również panu burmistrzowi Bernardowi Jasińskiemu za okazaną pomoc i życzliwość.
Przy planowaniu i przeprowadzeniu naszej partnerskiej wymiany korzystamy od 12 lat ze wsparcia finansowego Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z siedzibą w Warszawie.
Lidia Rękosiewicz