11 listopada 1918 roku powstała niepodległa Polska. Jednakże Poznańskie, podobnie jak i pozostałe ziemie zaboru pruskiego Pomorze i Śląsk, nie weszły automatycznie w skład Rzeczypospolitej. Ich powrót do macierzy wiódł odmiennymi drogami. Atmosferę i nastroje wolnościowe spotęgował przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania 26 grudnia 1918 roku. Powstanie rozpoczęło się 27 grudnia godzinach wieczornych.
Swój udział w walkach powstańczych zaznaczyli Kobyliniacy, którzy 3 stycznia 1919 roku zebrali się w liczbie przeszło 70 ochotników przed domem państwa Wechmanów. Wyruszyli około godziny 1400, zajmując kolejno najważniejsze obiekty: dworzec kolejowy, pocztę i ratusz. Po przejęciu władzy w mieście i okolicy, utworzona z kobylińskich ochotników kompania wyruszyła, by walczyć na powstańczych frontach.
Uczniowie Zespołu Gimnazjum i Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Kobylinie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali program słowno - muzyczny pod hasłem "Z Bogiem w sercu, z bronią w ręku, wobec wroga Ojczyzny bez lęku", aby przybliżyć społeczności szkolnej genezę i znaczenie jedynego w naszej historii zwycięskiego zrywu niepodległościowego.
A. Andrzejak, K. Gozdek